Autor textu: Archív
10.11.2017

Cenu Dionýza Ilkoviča získal Jozef Smrek z Michaloviec

Cenu Dionýza Ilkoviča získal Jozef Smrek z Michaloviec. Na miestnom Gymnáziu Pavla Horova vyučuje fyziku a matematiku.

Bratislava/Michalovce 10. novembra (TASR) – Cenu Dionýza Ilkoviča získal Jozef Smrek z Michaloviec. Na miestnom Gymnáziu Pavla Horova vyučuje fyziku a matematiku. Ocenenie získal za rozvoj mimoškolskej činnosti vo fyzike. Už desaťročia sa venuje talentovaným študentom, ktorí sa pod jeho vedením pripravujú na viaceré fyzikálne súťaže. Informovala za organizátorov Jana Lavrinčíková.

Porote predsedal mladý slovenský vedec, prezident svetovej organizácie Medzinárodný turnaj mladých fyzikov Martin Plesch zo Slovenskej akadémie vied.

Ďalšími členmi poroty sú uznávaní odborníci zo slovenských a českých univerzít. "Zhodli sme sa, že prvým držiteľom Ceny Dionýza Ilkoviča by sa mal stať Jozef Smrek. Jeho schopnosť objavovať mladé fyzikálne talenty, neúnavne s nimi pracovať, motivovať ich a pomáhať im rozvíjať schopnosti, je naozaj mimoriadna. Študenti z Michaloviec Slovensko takmer každoročne reprezentujú v medzinárodných kolách súťaží," uviedol.

Porota medzi inými kritériami hodnotila napríklad výsledky mimoškolskej činnosti, jej rozsah alebo inovatívny prístup vedúceho. "Verím, že táto cena pomôže zlepšiť výučbu prírodných vied, že inšpiruje aj ďalších učiteľov, kolegov, ktorí sa venujú iným predmetom," poznamenal víťaz.

Cenu Dionýza Ilkoviča vyhlásila slovenská IT spoločnosť PosAm po prvý raz. Nominácie na ocenenie mohol zaslať ktokoľvek – študenti, ich rodičia alebo kolegovia zo školy. Porota z 54 prihlášok vybrala troch finalistov.

Ocenenie nesie meno významného slovenského vedca. Dionýz Ilkovič odvodil v roku 1934 vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy. Dnes je známy ako Ilkovičova rovnica. "Vtedy bol členom tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského. Profesor Dionýz Ilkovič bol nielen významný slovenský fyzik a vedec svetového formátu, ale tiež skvelý učiteľ, ktorého štýl vyučovania sa stal pre jeho študentov a kolegov legendárny," uzavrela Lavrinčíková.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131