Autor textu: TASR
29.11.2017

Opozícia sa dohodla s koalíciou na polročnom odklade registrácie jaslí

Po novom získajú viac času na zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb.

Bratislava 29. novembra (TASR)

Koalícia sa dohodla s opozíciou na pozmeňujúcich návrhoch, ktoré budú zapracované do novely zákona o sociálnych službách. Zmeny sa týkajú prevádzkovateľov jaslí. Po novom získajú viac času na zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb. Budú tak musieť urobiť do 30. júna 2018 namiesto pôvodného dátumu 31. decembra 2017.

Rokovanie o právnej norme bolo na poslednej schôdzi prerušené práve pre nezrovnalosti v novele. Poslanci sa k nej vrátili až v utorok na aktuálnej schôdzi.

Oba politické tábory sa dohodli na spoločných zmenách, ktoré predložili do parlamentu. Prevádzkovatelia jaslí tak získajú polročný časový vankúš na prispôsobenie sa novým pravidlám. "Nechal som si urobiť prieskum vo všetkých krajoch, ako vyzerajú vybavené žiadosti. Zistili sme, že 15 je vybavených a 34 je v procese. Preto predpokladám, že sú zariadenia, ktoré ešte nepodali žiadosť. Vychádzajúc z tohto stavu a objektívneho záujmu, aby tieto zariadenia plnili úlohu, ktorá sa od nich očakáva, navrhujeme posunúť termín registrácie," priblížil v pléne minister práce Ján Richter (Smer-SD). Podľa neho vznikli problémy s registráciou aj kvôli vyšším územným celkom, ktoré si rozdielne vysvetľovali zákon. "Až následné usmernenie a metodika zorientovali tých, ktorí rozhodujú o registráciách," doplnil Richter. Už 12. decembra by sa malo uskutočniť aj stretnutie predsedov samosprávnych krajov a riaditeľov sociálnych odborov, kde budú hovoriť o postupe pri registráciách, ale aj o rozpočtoch.

V pléne predložila pozmeňujúci spoločný návrh poslankyňa Alena Bašistová. "Mojou snahou, spolu s kolegami, je dohodnúť sa na predĺžení tejto lehoty o pol roka a poskytnúť tak zariadeniam dostatočne potrebný čas na to, aby zmeny či úpravy realizovali," uviedla v stanovisku pre médiá poslankyňa Alena Bašistová (nezaradená), ktorá návrh v pléne predložila.

Zhodu poslancov ocenila aj Simona Petrík (nezaradená). "Mám radosť, že koaliční a opoziční poslanci sa na sociálnom výbore zhodli na polročnom odklade účinnosti, ktorý zabezpečí dlhší priestor na vyriešenie tejto nejasnosti. Rada som pod konsenzuálny pozmeňovací návrh pridala aj svoj podpis," skonštatovala Petrík. Pridala sa k nej aj Jana Cigániková (SaS), ktorá upozorňovala dlhodobo na problémy zariadení s kolaudáciami pri registrácii.

Druhým pozmeňujúcim návrhom, pod ktorý sa tiež podpísali koaliční aj opoziční poslanci, sa totiž odstránia interpretačné problémy pri predkladaní kolaudačných rozhodnutí v rámci konania o zapísaní do registra poskytovateľov sociálnych služieb tak, aby bolo jasné, že kolaudačné rozhodnutie nemá znieť na konkrétny druh sociálnej služby.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Celoslovenské vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Prečo mám rád slovenčinu? Nové Zámky, Cisársko-kráľovská jazdiareň, Kasárenská ulica, 09.00 h
· Seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, Aula sv. Jána Pavla Druhého, Katolíckaj univerzita v Ružomberku, 13.00 h
· Svetový deň korytnačiek
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131