Autor textu: Archív
04.07.2013

Najkrajšie mesto? Predsa Zürich

Študenti Obchodnej akadémie v Seredi navštívili jednu z najvyspelejších krajín Európy - Švajčiarsko.

Sereď 4. júla (SkolskyServis.sk)

V polovici apríla desaťčlenná výprava nasadla do autobusu a vydala sa na niekoľkohodinovú cestu do malého neutrálneho štátu. Aj keď cesta trvala okolo 12 hodín, nikto z cestujúcich sa nesťažoval, keďže všetci boli v miernom strese, kto ich na konci cesty čaká.

Obavy neboli vôbec opodstatnené, s našimi hosťujúcimi rodinami si všetci nakoniec výborne rozumeli a mohli sme sa vydať naprieč zážitkom.

Hneď v prvý deň sme navštívili vyučovanie. Na hodine fyziky študenti preberali energiu a obvody. Bolo až neskutočné vidieť, aké je to u nich iné. Študentov vyučovanie zaujímalo, horlivo diskutovali. Ďalšie prekvapenie nastalo asi v polovici hodiny, keď prišli traja „oneskorenci“ a profesor okrem vtipnej poznámky vôbec nič nepovedal.

Funguje tu systém, že každý si robí podľa svojho uváženia, ale potom znáša dôsledky.

Moja hosťujúca rodina ma zasvätila do zákutia ich školstva viac. Vysvetlili mi, že študenti tu na konci každého polroka robia skúšky, pričom je ich vždy približne päť. Za celé štúdium môžu spraviť na „nedostatočnú“ maximálne dve z nich. To znamená, že z približne 20-tich skúšok sa môžu seknúť dvakrát, inak na škole končia.

Program pokračoval prehliadkou školy. Obrovská päťposchodová budova s najmodernejšími technológiami ohurovala každého z nás. Všade nový nábytok, takmer každá učebňa bola vybavená notebookmi a dataprojektorom.

Zaujímavosťou bolo, že študenti považovali za zastaralé tie učebne, kde mali notebooky „iba“ HP a nie Apple. :-)

Celý (doslova) komplex bol rozdelený na viacero častí. Jazykovú, prírodovednú, počítačovú a podobne. Športovcov by potešili tri obrovské telocvične. Počet žiakov školy Kantonschule Enge bol približne tisíc. Väčšina tried mala svoje konkrétne zameranie (okrem všeobecných gymnaziálnych tried), a to napríklad jazykové, humanitné či informatické.

Na výber majú z niekoľkých jazykov, vrátane čínštiny, okrem toho prebieha výučba mnohých predmetov práve v cudzom jazyku.

Po prehliadke školy sme sa vybrali na plavbu loďou. Zurichské jazero bolo obkolesené dedinkami, v ktorých sme väčšina bývali. Domov sme sa mohli dostať autobusom, vlakom aj loďou. Nedávne prieskumy tiež ukázali, že švajčiarske železnice sú najmodernejšie a najluxusnejšie v Európe. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že to tak skutočne je.

Po víkendovom programe s rodinami, kde sme každý okúsili čistú švajčiarsku prírodu, sme sa v nasledujúcich dňoch pozreli na historické miesta. Einisiedeln, Lucern, Rapperswill, to je len malá ukážka krásnych starobylých švajčiarskych miest.

V utorok na nás čakal celkom neznámy, no o to zaujímavejší program – Sechse Läute. Obyvatelia Zürichu sa v tento deň lúčili so zimou a vítali jar. A to spôsobom sebe vlastným, zapálili veľkú kopu dreva, na vrchu ktorej bol snehuliak Böögg. Podľa toho, za koľko minút od zapálenia vatry vybuchla snehuliakovi hlava, očakávali Švajčiari leto. Celú túto udalosť sprevádzal niekoľkohodinový sprievod zurichských cechov.

Počas výletu sme sa tiež vzdelávali. Užili sme si dve dopoludňajšie hodiny nemčiny s veľmi príjemnými a mladými učiteľkami. Zažili sme kopec zábavy a nakoniec sme všetci dostali certifikát o absolvovaní.

Záver sprevádzal „grilovací večer“, kde sme sa všetci aj s našimi rodinami stretli a zakončili týchto desať nádherných dní v ešte krajšom meste Zürich.

Cieľom toho pobytu však bolo viac spoznať švajčiarsku kultúru a mentalitu, preto sme každý dostali jednu tému na vypracovanie prezentácie, ktorú sme na konci školského roka prezentovali študentom a učiteľom

. Medzi tými témami bolo bankovníctvo, čokoláda, školstvo a šport. Každý z nás s nadšením porozprával, čo sme sa dozvedeli a zažili.

Všetci pevne dúfame, že sa sem ešte niekedy vrátime, pretože to bol skutočne zážitok na celý život. Očarila nás švajčiarska mentalita, ich prístup k veciam, aj ich vyspelosť. Ak sa nás teraz niekto opýta, ktoré je najkrajšie mesto, aké poznáme, je to jednoznačne Zürich.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131