Autor textu: Archív
05.07.2013

Osvetové stredisko na vode, Skalica má na Baťáku nové plavidlo

Enviromentálna plávajúca expozícia umiestnená na plavidle SKALICA je mobilným osvetovým strediskom a zároveň aj turistickým informačným bodom.

Skalica 5. júla (SkolskyServis.sk)

V skalickom prístavisku kotví nové plavidlo s názvom SKALICA. Na jeho palube sa nachádza enviromentálna plávajúca expozícia, ktorej vznik podporili financie z mikroprojektov Európskej únie.

Na plavidle je umiestnené mobilné osvetové turistické informačné centrum, ktoré sa bude premiestňovať po jednotlivých prístavoch Baťovho kanálu, čím poslúži k podpore cezhraničného turistického ruchu.

Plavidlo SKALICA vzniklo na základe partnerstva miest Skalica a Strážnica, projekt finančne podporila Európska únia prostredníctvom mikroprojektov cezhraničnej spolupráce Slovenskej a Českej republiky (pre obdobie 2007 - 2013) zastúpených Trenčianskym samosprávnym krajom a Regionem Bílé Karpaty, ktoré spolu tvoria Euroregión Bílé-Biele Karpaty.

O pohyb plávajúcej enviromentálnej expozície sa stará elekromotor, ktorému energiu dodáva osem trakčných batérií, ktoré nabíjajú fotovoltaické články situované na streche plavidla, konštrukciu lode zhotovila trenčianska spoločnosť SHIPTECH, spol. s r. o. "Na Slovensku nie je registrovaná loď poháňaná elektromotorom, takýto typ lode je jediný aj na celom Baťovom kanáli. Motor našej lode je o 38 percent efektívnejší v porovnaní s konvenčnými lodnými pohonmi. Na plné nabitie a maximálny príkon na motor 5300 W dosiahne plavidlo rýchlosť až 9 km/h", vysvetlil Marián Tongeľ - prevádzkovateľ skalického prístavu.

Interiér lode je vybavený náučnými tabuľami o faune, flóre, histórii a geológii okolia kanálu. Na palubu plavidla dlhého 11 a širokého 3 metre sa zmestí celkom 27 osôb.

Baťov kanál sa v časoch svojho vzniku využíval na prepravu energetickej suroviny - lignitu. Dnes slúži ako vodná turistická cesta. Skalický prístav je na trase tohto kanálu poslednou stanicou. Stanislav Chovanec, primátor mesta Skalica spomenul na úspešného veľkopodnikateľa počiatku dvadsiateho storočia, Tomáša Baťu a zaviazal sa k dokončeniu jeho myšlienky a splaviť Baťov kanál až po rieku Moravu. "Nikdy som si nemyslel, že vodná turistika je taký obrovský fenomén." V súčasnosti prebieha územnie konanie, ktoré by mohlo byť koncom roku právoplatne ukončené.

Na budúci rok by tak na základe stavebného povolenia mohla započať výstavba plavebnej komory, ktorá by trasu kanála rozšírila až po Hodonín.

"Do budúcnosti sa javí ako dobrá myšlienka, urobiť vodnú cestu splavnú až po rieku Dyje s prepojením na Lednicko-Valtický areál", dodal Chovanec.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131