Autor textu: Archív
07.07.2013

Dohoda - nedohoda, makaj ako ja pískam!

Daňové úniky, výplaty na ruku a váš zamestnávateľ, ak ho tak aj môžem nazvať, po štyroch rokoch letných brigád nevie vaše priezvisko, ba ani krstné meno.

Martin 7. júla (SkolskyServis.sk)

Prečo sa hovorí, keď budem veľká, chcela by som zarábať veľa peňazí a robiť to, čo ma naozaj napĺňa. Dnes väčšina študentov vykonáva svoje prázdninové, prípadne víkendové povolanie len kvôli mesačnej odmene za túto prácu. Majú vidinu veľkých zárobkov. Aspoň to, keď už nedostanú možnosť profesijne rásť.

Študenti pracujú ako čašníci, vypomáhajú pri stavaní stageov, blokujú tovar ako stroje v niektorom hypermarkete alebo balia do krabíc s nemeckými adresami u nás vytlačené knihy.

Prudko neefektívna robota. Stále sa kopí, nevidia v nej žiadny zmysel. Zamestnávatelia sa k nim v niektorých prípadoch správajú ako k handrám a pracovný čas je mimo zmluvy od nevidím do nevidím. Niekedy sa to „nevidím“ odzrkadlí aj na ich výplatnej páske. A ilúzie o pár drobných v peňaženke pri nástupe na vysokú školu v inom meste sú preč.

Poznám veľa obetavých ľudí. Terajších aj minulých obetavých študentov, ktorí pre svoju prvú dospelácku povinnosť niekde pracovať, obetovali celé dni niekedy aj noci, za ktoré v niektorých prípadoch ani nedostali zaplatené. Veď komu by predsa napadlo, že na festivale Bažant POHODA(2009) v Trenčíne vietor zdvihne do výšky stan a následne nastane obrovský chaos a panika. Aj tu sa však treba zaoberať druhou stránkou veci. Vystrašení ľudia rozkradli stánky s občerstvením a nápojmi, ktoré boli tesne po katastrofe bez obsluhy. Poničili čo sa dalo a to málo, ktoré po sebe smršť a návštevníci festivalu zanechali sa pokazilo alebo bolo také poškodené, že ho majitelia stánkov už nemohli predať. Čo sa stalo potom?

Brigádníci, barmani a čašníci sa ťahali s organizátormi po súdoch, aby si svoje peniaze za odrobenú prácu vysúdili po skoro dvoch rokoch.

Aby prišli na ich čísla účtov, ako im bolo pri podpisovaní zmlúv prisľúbené.

A dočkali sa. Ale koľko si toho museli vytrpieť.

Ďalší príklad je odlišný, ale nenechá sa zahanbiť.

Daňové úniky, výplaty na ruku a váš zamestnávateľ, ak ho tak aj môžem nazvať, po štyroch rokoch letných brigád nevie vaše priezvisko, ba ani krstné meno.

To už je riadna sila. Ale čisté peniaze bez dohľadu nosil ujo zamestnávateľ v sáčku, ešte teplé, vybrané priamo z bankomatu. Raz sa stalo, že pri vchode na pozemok, kde sa nelegálne brigádovalo, sa zastavilo aj auto s policajtmi. Stáli tam ako stĺpy v tridsať päť stupňových horúčavách. Ani sa nepohli.

Zamestnávateľ telefonicky upozornil pár kusov brigádnikov, aby sa v prípade priblíženia policajtov prezentovali ako rodinní príslušníci zamestnávateľa.

Takže chrániť mu pozadie za každých okolností. Ale čo z toho máme my, brigádnici?

Ako by ste zareagovali, keby vám, ako brigádnikom, donesie šéf plné fľaše pokazeného odčapovaného piva a prikáže vám, aby ste ho riedili (pokiaľ sa nik nepozerá) s tým, ktoré čerstvo načapujete a následne predáte. V tomto prípade si daný brigádnik zachoval charakter a pokazeného piva sa celý deň nedotkol. Keď však pri záverečnej prišiel šéf, strašne sa rozzúril a po niekoľkom poháriku rumu sa na brigádnika vyvŕšil všetkými možnými oplzlými nadávkami.

A potom príďte nasledujúce ráno do roboty a s úsmevom na tvári roznášajte kávu...

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131