Autor textu: Archív
03.05.2018

Na Slovensku sa rozbieha unikátny projekt rekvalifikácie

Odbornú kvalifikáciu získa dvadsať tisíc nezamestnaných.

Bratislava 3. mája (SkolskyServis.sk)

Konzorcium Deutsch-Slowakische Akademien (DSA), dcérska spoločnosť nemeckého vzdelávacieho koncernu EBG a spoločnosť Newport Group (NG), budú v priebehu nasledujúcich štyroch rokov realizovať projekt s názvom Pripravený na prácu.

Spolupracovať pri tom budú aj s Duálnou akadémiou, ktorú zriadili pred tromi rokmi spoločnosti Volkswagen, Siemens, Matador spolu s Bratislavským samosprávnym krajom.

Projekt pripravilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a predpokladané náklady sa odhadujú na takmer 30 miliónov eur. Jeho cieľom je riešiť aktuálne problémy na trhu práce, osobitne v oblasti automobilového priemyslu, kde chýbajú v súčasnosti tisíce kvalifikovaných pracovníkov.

Ako zdôraznil Bernhard Beckmann, predseda Dozornej rady EBG Magdeburg - materskej spoločnosti DSA, pri projekte sa budú využívať dlhoročné úspešné skúsenosti, ktoré majú s rekvalifikáciou nezamestnaných v Nemecku. Aj nemecká ekonomika v minulosti potrebovala riešiť problém s nedostatkom kvalifikovaných odborníkov a jednou z najúčinnejších metód v krátkom aj v strednodobom horizonte sa ukázala byť práve rekvalifikácia nezamestnaných.

Konzorcium Deutsch-Slowakische Akademien a NG plánuje realizovať projekt na celom území Slovenska.

Bude pri tom využívať aj kapacity na vybraných stredných odborných školách, ktorých zriaďovateľom je DSA a hodlá tiež využívať v spolupráci s Duálnou akadémiou špičkovo vybavené odborné učebne a haly na tejto strednej odbornej škole.

Jednou z výhod budúceho projektu by mala byt aj rýchla návratnosť vynaložených finančných prostriedkov pri príprave odborníkov pre jednotlivé odborné profesie, ktorá sa aj pri náročnejších z nich, napríklad pri operátorovi výroby a mechatronikovi, odhaduje na približne dva až štyri mesiace.

Ako zdôraznil predseda predstavenstva DSA Marek Nikel, cieľom projektu bude pripravovať rekvalifikačnými kurzami odborníkov predovšetkým pre všetky štyri automobilky, ktoré v súčasnosti na Slovensku pôsobia, ale zároveň aj pre ďalšie filmy v strojárenskom priemysle u nás.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Koncertné vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Kremnica, galéria NBS, 17.30 h
· Medzinárodný športový vyzývací deň
· Vyhlásenie výsledkov súťaže O výlet na hrad Beckov a Čachtice
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131