Autor textu: Archív
22.07.2013

Deti v kúpeľoch Číž tento týždeň zabávajú zdravotnícki klauni

Kultúrnym programom a animačnými aktivitami sa snažia vzbudiť u detí pozitívny prístup k životu.

Číž 22. júla (TASR)

Spríjemniť pobyt na liečení pomáhajú oddnes deťom v kúpeľoch Číž klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. Ako TASR informoval riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Peter Kmeť, kultúrnym programom a animačnými aktivitami sa snažia vzbudiť u detí pozitívny prístup k životu.

Spoločný projekt združenia a kúpeľov nazvaný Cirkus Paciento potrvá do piatka 26. júla. Klauni sa budú snažiť zábavnou formou aktívne zapájať dlhodobo choré deti do hier a vytvárať dobrú náladu na oddelení.

"Vzbudenie záujmu detí o život je dôležitým prvkom liečebného procesu. Zdravotní klauni pravidelne navštevujú detské oddelenia nemocníc na Slovensku a pomáhajú tak v procese liečby rôznych ochorení. Chuť vyliečiť sa z akejkoľvek choroby je základom úspechu. V našich kúpeľoch budú mať klauni záverečné popoludňajšie predstavenie v piatok v cirkusovom stane v areáli kúpeľov. Klauni k nám prichádzajú v civile, bez kostýmov a zasväcujú deti do sveta kúziel a žonglovania. Choré deti sa tak na chvíľu stanú samy zdravotnými klaunmi a pozitívne pôsobia nielen na vlastnú psychickú činnosť, ale často stiahnu k hre aj ďalších. Deťom ako pamiatka zostávajú drobné rekvizity a DVD záznam z predstavenia," povedal Kmeť.

V kúpeľoch Číž sa ročne lieči viac ako 500 detí, ktorým náklady hradia zdravotné poisťovne.

"Najväčší záujem je o liečbu detí v období letných mesiacov a na jeseň. Obľúbené sú cvičenia na koni - hipoterapia, či plávanie v bazéne. Vo voľnom čase deti a mládež využívajú fitnes, telocvičňu, bowlingovú dráhu, minigolf, tenisový kurt, internetový kútik. V sezóne sú veľkou atrakciou vonkajšie bazény. Ubytovanie majú v detskom liečebnom dome Milan. Výhodou liečby už od troch rokov veku je, že deti môžu zlepšiť svoj zdravotný stav a predchádzať tak rozvinutiu civilizačných chorôb do chronických štádií," skonštatoval riaditeľ kúpeľov.

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors podporuje psychickú pohodu hospitalizovaných detí, geriatrických pacientov, seniorov a pomáha tak k zlepšeniu ich zdravotného stavu.

Profesionálni zdravotní klauni formou humoru pacientov odpútajú od strachu, napätia, úzkosti spojených s liečbou v 39 nemocniciach a dvoch liečebných zariadeniach na Slovensku. Zakladateľom združenia Červený Nos pôsobiaceho na Slovensku od roku 2004, je Američan Gary Edwards, odborník na klaunovanie v svetových nemocniciach, ktorý pravidelne vyučuje nemocničný personál techniky terapie humorom.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131