Autor textu: TASR
14.06.2018

Študenti priemyselného dizajnu predstavili vlastné návrhy autosedadiel

Päť študentov odboru priemyselný dizajn pracovalo od septembra minulého roku na návrhoch, vývoji až po finálnu výrobu sedadiel.

Trenčín 14. júna (TASR) – Prezentáciou automobilových sedadiel vyvrcholila v stredu takmer ročná prax študentov Strednej umeleckej školy (SUŠ) v Trenčíne v trenčianskom technologickom centre spoločnosti Adient. Päť študentov odboru priemyselný dizajn pracovalo od septembra minulého roku na návrhoch, vývoji až po finálnu výrobu sedadiel.

Podľa šéfky personálneho oddelenia trenčianskeho technologického centra spoločnosti Adient Stanislavy Valientovej projekt umeleckej praxe študentov dizajnu a technologického centra Adient sa zrodil pred dvomi rokmi.

"Od septembra minulého roku do júna praxovalo každú stredu v našej spoločnosti päť študentov SUŠ v Trenčíne na projekte vytvorenia vlastného modelu autosedačky. Ich úlohou bolo v školských podmienkach vytvoriť vlastný návrh autosedačky a u nás ho fyzicky vyrobiť od kovovej štruktúry, cez vyrezávanie peny až po finálne vytvorenie poťahu a sedačky ako takej," priblížila Valientová.

Ako dodala, počas celej praxe poskytovalo technologické centrum študentom materiálové zabezpečenie, know-how, odborné vedenie, stravovanie, dopravu, výučbu angličtiny a umožnili im návštevu výrobných závodov spoločnosti.

"Účelom projektu bolo predstavenie našej spoločnosti študentom a naším záujmom je, aby sa študenti mohli stať našimi zamestnancami na oddelení vývoja poťahov. Je to na nich, väčšina má pred sebou ešte vysokoškolské štúdium, po jeho absolvovaní budeme mať možnosť privítať ich medzi nami," doplnila šéfka personalistiky.

Študentka Aneta Malecová navrhla a vytvorila automobilové sedadlo s otvorom v operadle a netradičným tvarom sedacej časti. "Otvor má pomôcť najmä v lete, keď sú teplé dni. Asymetrický tvar spodnej sedacej časti sedadla má uľahčiť nasadanie do automobilu a umožniť pohodlnejšie sedenie," skonštatovala Malecová s tým, že prax v technologickom centre je pre ňu veľkou školou a skúsenosti využije počas štúdia na vysokej škole.

Ako dodala, návrh sedadla s otvorom prekvapil aj dizajnérov v technologickom centre. "Sedadlá s otvormi existujú, ale nikdy neboli z peny, ale z plastu. Boli prekvapení, že som sa pustila do niečoho takého náročného. Zavedeniu podobného sedadla do výroby by musel ešte predchádzať ďalší vývoj, je to zložité na šitie," doplnila mladá dizajnérka.

Automobilové sedadlá prezentujú v stredu študenti v anglickom jazyku, o najlepšom návrhu bude rozhodovať odborná porota. Autor najlepšieho sedadla sa môže tešiť na 300-eurovú finančnú odmenu.

S viac ako 4000 zamestnancami na Slovensku je Adient jedným z kľúčových zamestnávateľov v automobilovom priemysle. Na Slovensku má osem prevádzok – technologické centrum v Trenčíne, biznis centrum v Bratislave a šesť výrobných prevádzok – po jednej v Martine, Lozorne a po dvoch prevádzkach v Žiline a v Lučenci.

V celosvetovom meradle je Adient globálnym lídrom vo výrobe automobilových sedadiel. So 75.000 zamestnancami v 230 výrobných a montážnych závodoch v 33 štátoch sveta vyrobí ročne 25 miliónov sedadlových systémov pre viac ako 360 modelov automobilov na celom svete. Ročné výnosy spoločnosti predstavujú približne 17 miliárd dolárov.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Celoslovenské vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Prečo mám rád slovenčinu? Nové Zámky, Cisársko-kráľovská jazdiareň, Kasárenská ulica, 09.00 h
· Seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, Aula sv. Jána Pavla Druhého, Katolíckaj univerzita v Ružomberku, 13.00 h
· Svetový deň korytnačiek
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131