Autor textu: Archív
14.06.2018

Trenčianska univerzita na Veletrhu vědy v Prahe

V dňoch 7. až 9. júna sa v Prahe konal Veletrh vědy, na ktorom študenti Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne prezentovali svoje práce a inovácie.

Trenčín 14. júna (SkolskyServis.sk)

Veľtrh je najväčšia populárno náučná akcia v Čechách, ktorú každý rok organizuje Akademie věd ČR. Je zameraný na vedu vo všetkých podobách a ponúka to najzaujímavejšie zo sveta prírody, technických, humanitných, ale aj spoločenských odborov. Cieľom je popularizácia vedy medzi mladými ľuďmi, ale aj podpora náboru nových študentov, uplatnenie absolventov a rozvoj pedagógov. Štvrtý ročník sa niesol v duchu nespočetných noviniek a zaujímavostí zo sveta vedy a boli predstavené výsledky práce vedeckých elít a inovačných firiem. Mnohé stánky pripomínali improvizované laboratóriá alebo boli doplnené o špeciálne exponáty a celkovo sa zúčastnilo viac ako 80 vystavovateľov.

Trenčiansku univerzitu reprezentovali študenti a pracovníci z

Fakulty špeciálnej techniky, Fakulty priemyselných technológií v Púchove a Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGlass)

. Predstavili mnohé prístroje a inovácie, ktoré vznikli na univerzite. Napríklad

pásové vozidlo na elektrický pohon

na diaľkové ovládanie, ktoré vďaka pásovému podvozku zvláda každý terén za každého počasia a zaujímavosťou je kombinácia pásu a elektrického pohonu, čo zatiaľ nemalo žiadne iné vozidlo, iba diaľkovo ovládané roboty,

CNC zariadenie s prídavným laserom

, ktoré využíva na frézovanie priamu brúsku,

nepriestrelné sklo

a mnoho ďalších.

Rektor Trenčianskej univerzity doc. Ing. Jozef Habánik, PhD.

podporuje tvorivosť študentov a vyjadril sa, že ho teší, že sa máme čím pochváliť a sme konkurencieschopní i na medzinárodnom fóre.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha
· Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha
· V stredných odborných školách sa začínajú záverečné skúšky
· 13. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky výtvarnej tvorivosti detí predškolského veku, Dúhový kolotoč, Radnica, Banská Bystrica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131