Autor textu: TASR
19.06.2018

Erasmus+ projekt na gymnáziu Grösslingová

Študenti gymnázia Grösslingová privítali zahraničných projektových hostí na svojej Alma Mater.

Bratislava 19. júna (SkolskyServis.sk)

Prvý a zároveň úvodný deň tohto projektového týždňa v rámci programu Erasmus+ sme našich hostí z jednotlivých zahraničných delegácií z Nemecka, Grécka, Litvy a Turecka privítali v škole spoločne s našou pani profesorkou, ktorá projekt na Slovensku koordinuje. Našu školu, mesto a aj krajinu sme predstavili krátkymi, ale zaujímavými dokrútkami. Doobeda nás ešte čakali predpísané projektové prezentácie na tému: Štúdium na vysokých školách v tej ktorej krajine a možnosti štúdia v zahraničí. Táto téma veľmi úzko korešponduje s prácou na našom výslednom produkte, osobnom portfóliu, projektu „Berufsorientierung und Lebensplanung...“ Prezentácie sme si so záujmom vypočuli, pretože správne rozhodnutie o štúdiu na VŠ nás ešte len všetkých čaká a samozrejme aj rozhodnutie, či študovať doma alebo v zahraničí. Samozrejme, že sme boli aj zvedaví, aké možnosti a podmienky štúdia majú študenti v ostatných projektových krajinách. Poobede sme si v Devínskej Novej Vsi prezreli výrobný závod Volkswagen Slovensko. Rozdelili sme sa do menších skupín a o to bola prehliadka pútavejšia, pretože dávala väčší priestor otázkam a bližšiemu nahliadnutiu do výroby. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o koncerne Volkswagen a veľa faktov o výrobe a jej postupoch. Pre mňa napriek tomu, že som „weiblich“ bola prehliadka obohacujúca a verím, že aj pre početnú ženskú časť delegácii tiež.

Na ďalší deň nás čakala aktivita zameraná na poznávanie nášho hlavného mesta Bratislavy, utužovanie vzťahov, a v neposlednom rade aj búranie jazykových bariér. Boli sme rozdelení v skupinách, ktoré mali zastúpenie z každej krajiny. Na čele každej skupiny stála dvojica z nás, Slovákov. Aktivita spočívala v prechádzke mestom spojenej s menšími hrami. Cestou sme našim hosťom predstavovali jedny z najvýznamnejších monumentov mesta a kolektívnymi hrami sme sa ich snažili zabaviť a utužiť tak vzťahy. Po tomto šantení a zábavnom spoznávaní sme ale opäť začali seriózne pracovať. Navštívili sme najstaršiu a najväčšiu univerzitu na Slovensku. Univerzita Komenského v Bratislave má 13 fakúlt a nás privítali na fakulte právnickej. Mali sme možnosť vidieť prezentáciu stručnej histórie univerzity, boli nám predstavené jednotlivé fakulty a študijné programy. Tiež sme absolvovali prehliadku školy so šikovnými jazykovo zdatnými študentmi , ktorí nemali problém s nemčinou, či angličtinou.

V strede týždňa sme absolvovali celodennú exkurziu do susednej krajiny Rakúska a jej hlavného mesta Viedne. Prehliadka historickej budovy Viedenskej univerzity nás mnohých uchvátila a nie len pre krásu jej architektúry. Študovali tu mnohí renomovaní ľudia z rôznych oblastí a niekoľko z nich získalo aj prestížne ocenenia ako je Nobelova cena a iné. Možnosti štúdia na „Wiener Uni“ už využili aj študenti nášho gymnázia a boli veľmi spokojní. Univerzita láka svojou širokou ponukou študijných programov aj študentov z celého sveta. Pre mňa osobne to bola ďalšia z obohacujúcich skúseností tohto týždňa a verím, že aj pre našich hostí. Nasledovala prehliadka mesta. Videli sme významné pamiatky mesta a mohli sme sa kochať krásou architektúrou viedenského historického centra.

Nasledujúce ráno mohli naši hostia nahliadnuť do slovenskej kultúry a histórie a vyskúšať si na vlastnú kožu naše ľudové umenie. Rozdelení v skupinách sme absolvovali 4 rôzne ľudové techniky tvorby, či už úžitkovej alebo dekoratívnej. Mali sme možnosť vyskúšať si drotárstvo, košikárstvo, hrnčiarstvo a kreatívnu výrobu zo šúpolia. Myslím, že našich hostí táto aktivita nadchla, zabavili sa, obohatili svoje vedomosti o našej kultúre, preverili taktiež svoje zručnosti a mnohí si domov odniesli vlastnoručne vyrobenú pamiatku. My sme sa k nim s nadšením pridali. Poobede nás v protipóle k ľudovej tvorbe privítali v súčasnej modernej spoločnosti Pixel Federation, ktorá sa zaoberá vývojom počítačových hier. Bolo fascinujúce počúvať ich krátku históriu z úst človeka, ktorý firmu zakladal a prechádzal tak to najťažšie obdobie. Dnes je táto spoločnosť známa aj vo svete a ich hry si kedykoľvek môžete zahrať online. Pre mňa to bol veľmi inšpiratívny zážitok. Dokázali nám, že zo sna môže byť skutočnosť, že z kancelárie vo verejných parkoch môže byť firma, a že za úspechom je tvrdá práca a ešte viac motivácie.

Posledný deň nás čakalo spojenie histórie s oddychom. Absolvovali sme spoločný výlet loďou na hrad Devín. Naši hostia si mohli užiť iný pohľad na Bratislavu. Z iného uhla mohli vidieť historickú časť, no aj mestské časti rozliehajúce sa popri Dunaji. Atmosféra bola najuvoľnenejšia zo všetkých dní a to najmä preto, lebo sme sa už dobre poznali. Spoločne sme si užili plavbu korytom Dunaja a neskôr sme sa prešli popod samotný hrad. Historickú pamiatku nášho mesta sme sa im opäť snažili predstaviť a priblížiť. Vysvetlili sme, aký má pre nás toto miesto historický význam, ale aj význam geografický vzhľadom na ústie rieky Morava.

Rozlúčkový program v škole sme poňali veselo a to predstavením si našich národných tancov a časť sme sa aj všetci spoločne naučili. Ostatné krajiny mali tiež za úlohu pripraviť a predstaviť svoje národné tradičné tance a tak bol večer ešte pestrejší a zábavnejší. Spoločne sme sa oficiálne aj neoficiálne rozlúčili s týmto, verím že pre každého inšpiratívnym, zaujímavým týždňom, plným krásnych zážitkov, tešiac sa na ďalšie stretnutie s našimi priateľmi, ktoré bude organizované v Turecku v meste Antalya.

Ema Nitonová, študentka

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Celoslovenské vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Prečo mám rád slovenčinu? Nové Zámky, Cisársko-kráľovská jazdiareň, Kasárenská ulica, 09.00 h
· Seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, Aula sv. Jána Pavla Druhého, Katolíckaj univerzita v Ružomberku, 13.00 h
· Svetový deň korytnačiek
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131