Autor textu: Archív
07.09.2018

Čítanie s porozumením verus počúvanie s porozumením

Na každom kroku dnes počúvam, že žiaci nečítajú s porozumením. Žiaľ, tiež si to myslím.

Bratislava 7. septembra (SkolskyServis.sk)

Lenže deti ani nepočúvajú s porozumením. A to sa učia od narodenia.

Čítanie s porozumením však nie je podľa mňa len výsada jazykárov. Dokonca by som povedala, že na technických predmetoch je ešte vhodnejšie a potrebnejšie. Veď podľa písaného či obrázkového návodu zložiť skrinku či poskladať nejaké origamy, je hlavne o čítaní s porozumením. Tu musí dieťa vnímať viac ako len text a ešte aj realizovať prečítané rukami.

Na jednom kurze tvorby moderných webových stránok som sa dozvedela od psychológa, že pred 20-timi rokmi sa dokázal asi 30-ročný človek sústrediť na čítanie dvadsať minút a aj si pamätal, čo čítal. Myslím teraz čítanie textu s obrázkami na počítači - iná poloha a svietivosť a farebnosť ako v knihe. Čítal aj dlhšie texty - nemuseli byť oddelené obrázkami. Čítal aj dlhšie vety - súvetia. Lepšie si uvedomoval čiarky. Psychológ nám ukazoval grafy a štatistiky v priebehu posledných 20-tich rokov. A posledný graf bol ozaj zaujímavý, a žiaľ nie len prekvapivý, ale aj... Podľa spomínaného výskumu prezentovaného psychológom sa na poslednom grafe objavilo sústredenie sa na text za daných podmienok ako pred 20-mi rokmi len na 16 sekúnd. Psychológ ďalej tvrdil, že texty dnes musia obsahovať kratšie vety, po pár vetách musí byť oddelený len ilustračným obrázkom, odseky by mali byť oddelené prázdnymi riadkami a podobne.

Pre mňa tá prezentácia bola dosť poučná. Občas som si na ňu spomenula pri výuke matematiky u piatakov. Po troch rokoch som znova učila matematiku v piatom ročníku. Oprášila som svoje pracovné listy - ktoré nájdete aj tna www.dobre-napady.sk - a vytlačila deťom. Naozaj som musela začať upravovať vety na kratšie. Skracovať zadanie slovných úloh. Znenie otázky dávať do nového riadku. Keď bolo viac otázok v slovnej úlohe, oddeliť ich na A, B, C... Slovná úloha kombinovaná s grafom či tabuľkou bola obrovským problémom.

A to som zabudla povedať, že tie pracovné listy som pred dvadsiatimi rokmi používala u malých tretiačikov a štvrtáčikov na prvom stupni. Bez tejto úpravy.

Lenže toto nie je podľa mňa problém, ktorý sa nedá riešiť. Ako môžem chcieť od dieťaťa, aby čítalo s porozumením, keď nepočúva s porozumením. Lenže podľa mňa je ho potrebné riešiť už v predškolskej výchove. (Pre toto by podľa mňa každé dieťa malo chodiť povinne do predškolskej triedy v škôlke aspoň na dopoludnie na štyri hodiny.)

A tak som už počas minulého školského roka začala vyrábať aj viac pracovných listov pre predškolákov na pozorné počúvanie inštrukcii. Niektoré kolegyne ich potom zvykli použiť na začiatku roka u prvákov tak, že im ich čítali- akási forma diktátu - a na konci roka im ich nechali vypracovať tak, že si ich čítali deti samé. Deti sa museli viac sústrediť, pozornejšie počúvať a riešiť úlohy hlavne vyfarbovaním. A zaujímavé bolo, že niektoré úlohy pri rovnakom zadaní vyšli s iným riešením u rôznych detí, čo viedlo k diskusii a spätnej kontrole či vysvetľovaniu riešenia a tak sa deti učili komunikovať a zvyšovali si slovnú zásobu i argumentovanie a to v malom veku. Učiteľ zároveň núti deti vzájomne sa počúvať. Čo je do budúcnosti výborným základom pre prácu nad projektom s kolektíve.

Niektoré pracovné listy nájdete tu: https://www.dobre-napady.sk/pre-deti/pracovne-listy-pre-predskolakov a niektoré tu: https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pracovne-listy/citanie-s-porozumenim-pre-prvakov

A pre staršie deti som v minulosti urobila: https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pracovne-listy/citanie-s-porozumenim-pre-druhakov a https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pracovne-listy/citanie-s-porozumenim-pre-tretiakov a https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pracovne-listy/citanie-s-porozumenim-pre-stvrtakov

Zamyslenie: Je tento vývoj s vnímaním textu v poriadku?

Mgr. Silvia Bodláková

Spojená škola Tilgnerova, Bratislava

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131