Autor textu: Archív
25.09.2018

Signatárom Magna Charta Universitatum je aj UVLF v Košiciach

Stalo sa tak na pôde štvrtej najstaršej univerzity sveta - Univerzity v Salamanke.

Košice 25. septembra (TASR)

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach sa v septembri oficiálne stala súčasťou združenia európskych univerzít Magna Charta Universitatum. TASR o tom informovala hovorkyňa UVLF Mária Rusnáková. Ako povedala, stalo sa tak na pôde štvrtej najstaršej univerzity sveta - Univerzity v Salamanke, pri príležitosti osláv jej 800. výročia.

"Počas slávnostného ceremoniálu za prítomnosti španielskeho kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie podpísala dekrét aj rektorka UVLF v Košiciach Jana Mojžišová. Tým sa univerzita zaviazala dodržiavať akademické hodnoty tvoriace hlavné posolstvo charty, a teda nezávislosť akademickej slobody, dostupnosť vzdelania a slobodu bádania a prepájanie vzdelávacej a výskumnej aktivity," spresnila Rusnáková.

"Ako signatárka listiny som nesmierne hrdá na členstvo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach do veľkej rodiny svetových univerzít, ktoré sa rozhodli spoločne ochraňovať hodnoty zakotvené v dokumente Magna Charta Universitatum. Je nesmierne dôležité, aby boli základné princípy charty zachované a aby si všetci signatári uvedomovali dôležitosť šírenia poznania a odovzdávania vedomostí mladším generáciám," uviedla Mojžišová.

Dokument podľa Rusnákovej podpísalo už viac ako 800 univerzít z 86 krajín. Okrem UVLF v Košiciach boli slovenskými signatármi v tomto roku aj Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Magna Charta Universitatum je základná listina, ktorá definuje akademické slobody a inštitucionálnu autonómiu dnešných univerzít.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· TK Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu UPJŠ a Eszterházy Károly University v Egri zaoberajúceho sa vytvorením geografickej databázy pre región Tokaj Veľká Tŕňa, spoločenská sála Ostrožovič, s. r. o., Nižná 23
· Slávnostné akademické zhromaždenie Rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatú medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému. O 14.00 h bude uvedená pamätná strieborná zbe
· Svetový deň rybárstva
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131