Autor textu: Archív
03.11.2018

Alexandra Štuková: Atletika nie len ako hobby, ale aj prácou

Záhorie zviditeľňuje veľmi veľa úspešných ľudí z rôznych oblastí. Plavovláska, ktorá pochádza z Malaciek k tomu prispieva tiež a konkrétne v odvetví športu.

Bratislava 3. novembra (SkolskyServis.sk)

Narodila sa 2. 7. 1990 a ako atlétka momentálne pôsobí v klube BK Hraj na tie nohy Bratislava. Jej súčasným trénerom je Štefan Mereš. Úspechov ktoré Alexandra dosiahla je viac ako dosť. Nie každý si predsa môže povedať že 5-krát obhájil titul národného šampióna či 3. miesto na Majstrovstvách sveta do 17 rokov v behu na 400m alebo že získal 1. miesto na 1. Európskych hrách v Baku 2015 v štafete 4x400m (slovenský rekord). K jej osobným rekordom patria tieto výkony: 800m – 2:0291 ; 400m – 54:09 a 200m – 2427. Ako sa jej momentálne darí a ako sa k atletika dostala okrem iného prezradila sama.

Saši, bezpochyby patríš k skupine ľudí, ktorá veľmi dobre reprezentuje Slovensko a samozrejme i vlastnú značku – samu seba. Ako vnímaš to, že tvoje meno púta zrak v novinách?

Vždy si rada o sebe prečítam v novinách, je to pre mňa veľká česť a zakaždým ma zahreje pri srdci. Teší ma, že sa o mojich úspechoch dozvedia aj ostatní. Naštartuje ma to ešte viac. Robím všetko pre to, aby sa malo o čom písať aj nabudúce. A najviac ma teší to, že na mňa moji najbližší budú hrdí.

Prezraď, vždy si chcela pôsobiť v oblasti športu? Kto ťa k tomu viedol?

Už ako malá som bola veľmi hyperaktívna, takže voľba venovať sa v budúcnosti športu bola pre mňa jasná. Veľmi som si zamilovala beh, bez ktorého si dnes neviem predstaviť život. Už od malička ma rodičia podporovali, vždy ma vedeli správne namotivovať a sú pre mňa oporou dodnes.

Ako atlétka máš isto nabitý program, ako vyzerá tvoj bežný deň, máš vôbec čas na typicky ženské aktivity?

Atletika nepatrí len medzi moje hobby, ale stala sa pre mňa tiež prácou. Čo viac si môže človek priať? Milujem šport, je pre mňa životným štýlom a neviem si predstaviť lepšie strávený čas. Okrem mojich vlastných tréningov trénujem vo voľnom čase deti, ale aj dospelých v bežeckej komunite adidas Runners Bratislava. Je pravda, že mi na ostatné aktivity nezostáva veľa času. Určite však neľutujem ani jedinú sekundu strávenú na tréningu, pretože šport mi dal veľmi veľa. Vďaka atletike som spoznala veľa zaujímavých ľudí a precestovala som veľa krásnych miest na celom svete.

Práve na to by som rada nadviazala ďalšou otázkou. Nakoľko veľmi veľa a myslím, že aj rada cestuješ, prezraď, čo ti určite nesmie chýbať v kufri?

Ja a môj kufor? Tak to je kapitola sama o sebe. Vždy, keď sa balím niekde na cesty, zabalím si do cestovnej tašky všetko, čo sa do nej zmestí (úsmev). Zakaždým mám strach, aby som nezabudla na niečo dôležité. Najpodstatnejšia vec, ktorú nesmiem nikdy nechať doma sú jednoznačne bežecké tretry.

Saši, čo ťa v najbližších dňoch čaká a neminie?

Momentálne sa pripravujem na decembrové Majstrovstvá Európy v krose, kde by som sa mala predstaviť v zmiešanej štafete v behu na 4x1500m. Oproti behu na dráhe je to troška zmena, ale veľmi sa teším. Verím, že tento pretek bude pre mňa obrovskou skúsenosťou a určite aj motiváciou do ďalšej práce.

Máš priateľa z brandže, v čom vidíš najväčšie plus/mínus?

Podľa mňa je to obrovská výhoda. Nielen, že máme spoločné záujmy, ale trávime spolu tiež veľmi veľa času. Veľkým pozitívom je pochopenie pre nedostatok voľného času. K svetlým stránkam patrí aj spoločné cestovanie po svete za účelom rôznych bežeckých tréningov a sústredení.

Napadá mi otázka: ,,A čo hudba?´´, počúvaš niečo počas prípravy/trénigov, alebo si vystačíš len so svojimi myšlienkami?

Počúvanie hudby patrí medzi moje záľuby, mrzí ma len jedno, že neviem spievať (úsmev). Sú tréningy, kedy si beh bez hudby neviem vôbec predstaviť. Na druhej strane pri kratších behoch, respektíve tempách, sa sústredím na samotný beh a dýchanie pri ňom. Hudba je pre nňa veľkým motivátorom, ale tiež si ju rada vypočujem po tréningu, v rámci oddychu.

Čo ťa najviac dokáže ,,vyhecovať?´´

Najväčšou motiváciou pre mňa je túžba po úspechu. Celý rok na sebe makám, pretože chcem všetkým ukázať, čo vo mne je. Viem, že mám ešte na lepšie výkony, ako som stihla predviesť. A to ma ženie vpred.

Našej Záhoráčke samozrejme držíme palce a prajeme ešte veľa úspechov.

Čo treba vedieť o koronavíruse

November 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131