Autor textu: Archív
13.11.2018

Vysokoškolské reprezentácie chcú istotu pri rekonštrukciách internátov

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász zhodnotil, že suma 30 miliónov eur určená na rekonštrukciu VŠ internátov v roku 2019 nie je nikde rozpísaná v rozpočte na budúci rok.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Reprezentácie vysokých škôl v zložení Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Rady vysokých škôl (RVŠ) a Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) chcú od Ministerstva financií SR uistenie, že budú v rozpočte na rok 2019 vyčlenené financie aj na rekonštrukciu internátov vo výške 30 miliónov eur. Zároveň počas utorkovej tlačovej konferencie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ocenili napredovanie obnov internátov.

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász zhodnotil, že suma 30 miliónov eur určená na rekonštrukciu vysokoškolských internátov v roku 2019 nie je nikde rozpísaná v rozpočte na budúci rok.

"Nevidíme ju nikde v kapitole Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Ministerstvo financií bude musieť poslať prostriedky na ministerstvo školstva a rezort školstva následne bude podpisovať dohody s univerzitami. Univerzity sú znova v neistote, pretože nevedia, či prostriedky dorazia alebo nie," povedal Lovász. Podľa vysokoškolských reprezentácií je garancia týchto financií nevyhnutná pre zabezpečenie procesov verejných obstarávaní a začiatok rekonštrukčných prác. Podľa Lovásza sa vysoké školy "boja toho, že či financie dostanú".

"V návrhu rozpočtu verejnej správy je vytvorený priestor na pokračovanie rekonštrukcie internátov aj v roku 2019. V rozpočte sú vyčlenené zdroje vrátane projektov garantovaných energetických služieb na rekonštrukcie vysokoškolských internátov. Spolu s peniazmi, ktoré boli zaslané tento rok, ide dohromady o sľúbených 50 miliónov eur," uviedla riaditeľka tlačového odboru Ministerstva financií Alexandra Gogová. Podľa jej slov treba zopakovať, že univerzity už dostali 20 miliónov eur, ktoré však doteraz nevyčerpali. "Nie je preto chybou ministerstva financií, že rekonštrukcia niektorých internátov nenapreduje. Vysoké školy tiež meškajú s energetickými auditmi, ktoré boli podmienkou získania ďalších peňazí z rozpočtu. Okrem toho zástupcovia študentskej rady sami potvrdili že peniaze už dostali a doteraz ich nevyčerpali," dodala Gogová.

MŠVVaŠ SR uviedlo, že nie je pravda, ak niektorí zástupcovia vysokých škôl tvrdia, že financie na rekonštrukciu internátov nie sú k dispozícií. V tejto súvislosti rezort školstva poukázal na záväzok na financovanie rekonštrukcie vysokoškolských internátov uvedený v rozpočte na rok 2019

. "Návrh rozpočtu verejnej správy vytvára predpoklady na pokračovanie rekonštrukcie internátov aj v roku 2019 vyčlenením verejných zdrojov vrátane projektov garantovaných energetických služieb na rekonštrukcie vysokoškolských internátov tak, aby spolu s prostriedkami vyčlenenými už v roku 2018 dosiahli kumulatívne 50 miliónov eur," uviedla riaditeľka odboru komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ria Feik Achbergerová.

Vysokoškolské reprezentácie upriamili pozornosť aj na potrebu dlhodobého investičného plánu ďalšej rekonštrukcie internátov, a to na obdobie minimálne piatich rokov. Hlavným účelom investičného plánu by bolo zvýšenie štandardu ubytovania študentov v súlade s trendmi v okolitých krajinách a zabezpečenie kvalitnej prípravy dokumentácie projektov.

Tento rok bolo na rekonštrukciu internátov verejných vysokých škôl vyčlenených 20 miliónov eur a začala sa tak najrozsiahlejšia rekonštrukcia ubytovacích zariadení v histórii krajiny.

"Ďalších 30 miliónov eur budú môcť využiť univerzity na obnovu študentských domovov v rokoch 2019 a 2020," uviedol ešte v máji premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131