Autor textu: Archív
07.12.2018

Rohovce: Rodičia vítajú zmenu zákona

Rodičia z obce Rohovce (Dunajskostredský okres) vítajú zmenu zákona, ktorú schválili poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok (4. 12.).

Rohovce 7. decembra (TASR) – Rodičia z obce Rohovce (Dunajskostredský okres) vítajú zmenu zákona, ktorú schválili poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok (4. 12.). Tá má zaručiť, že v situáciách s chýbajúcou slovenskou základnou školou musia obce vychádzať v ústrety obyvateľom. Rodičia sa totiž už takmer rok otvorene snažia o vznik základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v Rohovciach.

„Ukázali sme, že aktivizmus rodičov má zmysel. Doterajší systém obce zneužívali. Sme preto vďační predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, že sa o náš problém zaujímal, hľadal riešenia, a poslancom NR SR, že zmenou zákona spresnili pravidlá. Všetky deti bez rozdielu, či sú národnosti maďarskej alebo slovenskej, majú mať rovnaké právo na prístup k základnému vzdelaniu,“ uviedla Erika Krišková z rodičovského občianskeho združenia Iniciatíva BKZ.

S novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve prešiel totiž aj pozmeňujúci návrh Ľubomíra Petráka (Smer-SD), podľa ktorého obec bude musieť pri zriadení škôl brať do úvahy záujem svojich obyvateľov s trvalým pobytom o vzdelávanie v štátnom jazyku a v jazyku národnostných menšín na území obce. Obec, ktorá nezriadi takúto základnú školu, bude sa môcť dohodnúť so susednými obcami na spoločnom školskom obvode základnej školy.

Iniciatíva BKZ je nezávislou apolitickou organizáciou, občianskym združením, ktoré sa snaží o zriadenie základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v obci Rohovce v okrese Dunajská Streda. Rodičia chcú, aby sa ich deti mohli vzdelávať vo svojom rodnom jazyku. Iniciatívu podporujú rodičia z Rohoviec, Trnávky, Báču, Blatnej na Ostrove, Kyselice, Macova a Horného Baru.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Prvý termín prijímacích skúšok na pomaturitné štúdium (24. - 30. 6.)
· Predstavenie študentského úsporného vozidla z dielne Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. Študenti sa chystajú na júlové preteky Shell Eco-marathon Europe 2019 v Londýne. Trnava, Trojičné námestie, 11.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131