Autor textu: TASR
13.12.2018

Podporiť správne stravovanie môžu podľa odborníkov aj školy

Stravovacie návyky a životný štýl, ktoré si deti osvoja, pretrvávajú spravidla celý život.

Banská Bystrica 13. decembra (TASR)

Jednou z najaktuálnejších tém v oblasti zdravého životného štýlu je v súčasnosti boj s nadváhou a obezitou. Katarína Slotová z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v tejto súvislosti upozorňuje najmä na význam správnych návykov u detí a mládeže.

"Stravovacie návyky a životný štýl, ktoré si deti osvoja, pretrvávajú spravidla celý život. Mladí ľudia, ktorí sú už v detstve vedení k zdraviu prospešným stravovacím návykom ich dodržiavajú aj v dospelosti, čím významne znižujú riziko vzniku a rozvoja chronických civilizačných chorôb, predovšetkým kardiovaskulárnych a onkologických, diabetu II. typu a osteoporózy," skonštatovala v tejto súvislosti odborníčka.

Výskyt nadváhy a obezity medzi školopovinnými deťmi a mládežou podľa jej slov alarmujúco stúpa. Svetová zdravotnícka organizácia charakterizuje obezitu v súvislosti s jej stále zvyšujúcim sa výskytom ako globálnu epidémiu. Najzávažnejším dlhodobým dôsledkom obezity v detstve je jej pretrvávanie do dospelosti. Odhaduje sa, že 50 až 80 percent obéznych mladých ľudí sa obezity nezbaví ani v dospelosti.

"Postoje, názory, návyky a hodnotový systém aj v oblasti životného štýlu získavajú deti vo svojich rodinách. V prostredí škôl v komunikácii s pedagógmi však deti prežívajú podstatnú časť svojho aktívneho dňa, a preto toto prostredie je pre žiakov významným zdrojom informácií o pravidlách a zákonitostiach, ktoré v živote fungujú," podotkla.

Metódou pomalých a postupných krokov tak môžu podľa odborníkov verejného zdravotníctva pracovať s touto témou aj na školách. Ide napríklad o podporu konzumácie ovocia a zeleniny namiesto sladkostí a sladených nápojov, zdôrazňovanie významu pestrej a racionálnej stravy a jej pravidelnosti či vylúčenie automatov so sladkými nápojmi a cukrovinkami zo školského prostredia a podporu pohybových aktivít.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Celoslovenské vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Prečo mám rád slovenčinu? Nové Zámky, Cisársko-kráľovská jazdiareň, Kasárenská ulica, 09.00 h
· Seminár s odborným konzultantom organizácie EDUin Tomášom Feřtekom, Aula sv. Jána Pavla Druhého, Katolíckaj univerzita v Ružomberku, 13.00 h
· Svetový deň korytnačiek
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131