Autor textu: Archív
28.11.2012

Školy sa vracajú do normálnych koľají, odborári rozhodnú, ako ďalej

Po troch dňoch štrajku sa brány škôl vo štvrtok (29.11.) znova otvoria.

Bratislava 28. novembra (TASR) –

Po troch dňoch štrajku sa brány škôl vo štvrtok (29.11.) znova otvoria. Centrálny štrajkový výbor dnes dopoludnia rozhodol o prerušení štrajku oddnes od 18.00 h. Bratislavské Gymnázium na ulici Ladislava Sáru však v štrajku pokračuje a vyzvalo k tomu aj ostatné školy.

Od začiatku týždňa štrajkujúcich postupne ubúdalo. Kým v pondelok sa zapojilo vyše 73 percent zamestnancov základných škôl, v utorok to bolo 62 percent a dnes z nich štrajkovalo iba 53 percent. Ešte výraznejší rozdiel bol na stredných školách. V pondelok sa do štrajku zapojilo vyše 63 percent zamestnancov, dnes však iba 30. Spomedzi pracovníkov na vysokých školách štrajkovalo v pondelok vyše päť percent, v ostatné dni len tri percentá. TASR dnes tieto údaje poskytol líder školského odborového zväzu Pavel Ondek.

Na dnešné rozhodnutie prerušiť štrajk reagovali podľa neho učitelia v regiónoch rôzne. "Niektorí hundrú a hovoria, že sme to nemali prerušiť a vyjednávať pod nátlakom, niektorí hovoria opak, že treba vyjednávať. Uvidíme, ako bude ďalej," podčiarkol Ondek s tým, že štrajk sa neskončil, ale prerušil.

O ďalšom postupe rozhodne mimoriadna rada zväzu vo štvrtok (29.11.). V tento deň sa majú odborári, ale aj minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD), zúčastniť na rokovaní školského výboru v parlamente.

Odborári prerušenie štrajku ráno zdôvodnili tým, že "predstavitelia vlády SR začali v utorok (27.11.) rokovať so štrajkovým výborom o dôvodoch a cieľoch štrajku". Rokovanie s premiérom a viacerými ministrami sa skončilo v noci, štrajkový výbor zasadal už ráno o 8.00 h. Podľa Ondeka tak nebol čas komunikovať o výsledkoch s členmi zväzu, aj keď ich o nich informovali. Tvrdí však, že štrajk prerušili na základe informácií od okresných a krajských rád, ktoré sledovali aktivitu štrajkujúcich.

Nové školské odbory (NŠO) považujú prerušenie štrajku ako prehru, ústup, zradu a podraz vedenia školského odborového zväzu.

Vláda podľa nich už s odborármi bezvýsledne rokuje rok a pol.

Vládny kabinet uvítal dnešné rozhodnutie odborárov. Návrhy zo strany vlády, ktoré obsahuje rozpracované memorandum, však nechceli prezradiť. Kedy presne sa uskutoční ďalšie rokovanie s vládou, zatiaľ nie je známe. Odborári si vypýtali čas do budúcej stredy (5.12.), aby mohli memorandum prebrať vo svojich orgánoch. Podpredseda odborového zväzu Martin Maták pre Hospodárske noviny v utorok (27.11.) povedal, že by vedeli akceptovať aj iné ako požadované desaťpercentné zvýšenie platov v budúcom roku. "Určite by sme nepristúpili na 5,5 alebo šesť percent, ale vedeli by sme akceptovať iné číslo ako desať percent," povedal pre denník. Potrebovali by však garanciu vyššieho zvýšenia platov v ďalších rokoch. Ondek túto alternatívu označil za jeho osobný názor.

Najdlhší štrajk školských zamestnancov v histórii Slovenska odštartoval v pondelok (26.11.). V tento deň vyšlo do ulíc Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice podľa odhadov asi 8500 ľudí.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň populácie (UNFPA),
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131