Autor textu: Archív
29.11.2012

Nezľakli sme sa, vysvetľujú učiteľom odborári

Po troch dňoch štrajku sa dnes školy vracajú do normálnych koľají.

Bratislava 29. novembra (TASR) – Po troch dňoch štrajku sa dnes školy vracajú do normálnych koľají. Odborári rozhodli o prerušení štrajku od stredy (28.11.) 18.00 h. Bratislavské Gymnázium na ulici Ladislava Sáru však v štrajku pokračuje a vyzvalo k tomu aj ostatné školy.

O ďalšom postupe bude dnes rokovať mimoriadna rada školského odborového zväzu. Odborári a šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) sa majú zúčastniť aj rokovania školského výboru v parlamente.

Odborári v stredu podvečer zverejnili na svojej stránke "vysvetlenie" k rozhodnutiu štrajkového výboru prerušiť štrajk. V ňom zdôrazňujú, že nešlo o zrušenie, ale prerušenie.

"Podpora štrajku v regiónoch výrazne klesla, napriek tomu sa odborový zväz nezľakol a vo svojich aktivitách pokračuje," vyhlásili odborári.

Tvrdia, že chcú vyrokovať memorandum, v ktorom uplatnia svoje požiadavky. Jednou z hlavných je desaťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku pre všetkých zamestnancov školstva.

Rada zväzu bude rokovať nielen o ďalších krokoch, ale aj o memorande a ponuke vlády SR zvýšiť platy školských zamestnancov o päť percent. "Ak sa s vládou SR nedohodneme, budeme ďalej pokračovať v našich aktivitách," píše sa vo vysvetlení.

Dnes dopoludnia zväz zverejní na svojom webe video s príhovorom lídra školského odborového zväzu Pavlom Ondekom.

Kým v pondelok (26.11.) sa do štrajku zapojilo vyše 73 percent zamestnancov základných škôl, v utorok to bolo 62 percent a v stredu z nich štrajkovalo iba 53 percent. Ešte výraznejší rozdiel bol na stredných školách. V pondelok sa do štrajku zapojilo vyše 63 percent zamestnancov, v stredu však iba 30. Spomedzi pracovníkov na vysokých školách štrajkovalo v pondelok vyše päť percent, v ostatné dni štrajku dni len tri percentá. TASR tieto údaje poskytol predseda zväzu.

Nové školské odbory (NŠO) chápu prerušenie štrajku ako prehru, ústup, zradu a podraz vedenia školského odborového zväzu.

Vláda podľa nich už s odborármi bezvýsledne rokuje rok a pol.

Vláda v stredu (28.11.) privítala rozhodnutie prerušiť štrajk. Návrhy zo strany kabinetu, ktoré obsahuje rozpracované memorandum, však stále nechceli konkretizovať ani premiér, ani minister školstva. Kedy presne sa uskutoční ďalšie rokovanie s vládou, zatiaľ nie je známe. Odborári si vypýtali čas do budúcej stredy (5.12.), aby mohli memorandum prebrať vo svojich orgánoch.

Podpredseda odborového zväzu Martin Maták pre Hospodárske noviny v utorok (27.11.) povedal, že by vedeli akceptovať aj iné ako požadované desaťpercentné zvýšenie platov v budúcom roku. "Určite by sme nepristúpili na 5,5 alebo šesť percent, ale vedeli by sme akceptovať iné číslo ako desať percent," povedal pre denník. Potrebovali by však garanciu vyššieho zvýšenia platov v ďalších rokoch. Ondek túto alternatívu označil za jeho osobný názor.

Najdlhší štrajk školských zamestnancov v histórii Slovenska odštartoval v pondelok (26.11.).

V tento deň vyšlo do ulíc Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice podľa odhadov asi 8500 ľudí.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň trávenia, Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií OSN
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131