Autor textu: Archív
14.01.2019

Ježkovia na Tilgnerke

Na škole máme nových kamošov zo zvieracej ríše, ale nebojte sa – týchto chceme!

Bratislava 14. januára (SkolskyServis.sk)

Sú to ježkovia! Školský dvor Tilgnerky sa stal zimným domovom pre hybernujúcich tmavých ježkov, ktoré sú z dvoch druhov vyskytujúcich sa na území Slovenska tie ešte „vzácnejšie“.

Niekoľko šikovných študentov sexty A pod vedením pani učiteľky K. Kresáňovej, ktorí sa nerozutekali po poslednom zvonení do sveta mimo školy, v rámci svojho voľného času ostali a pomohli vybudovať ježkárium. Zaobstarali všetko potrebné ako lístie, voda či potrava, aby mali ježkovia to najlepšie prostredie na prezimovanie. Zo zimného spánku sa ježkovia zobúdzajú okolo marca a pokračujú vo svojom bežnom živote. Živia sa najmä hmyzom, ale nepohrdnú ani bobuľami, dážďovkami, či slimákmi, do ktorých sa svojimi nenápadnými, no ostrými zúbkami schusti zakúsnu. Pokiaľ ste niekde videli/počuli, že ježkom sa na ich ostnatý chrbátik (ostne sa im začnu tvoriť už pár hodín po narodení) dáva kúsok jablka - JE TO HLÚPOSŤ. Je pre nich náročné dostať jablko z pichliačov a môže sa stať, že im tam začne hniť, čo priláka neželaný (častokrát aj bodavý) hmyz.

Tieto milé malé zvieratká patria medzi zákonom chránené druhy. Je skvelé, že sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí myslia aj na tieto zvieratká, ktoré vedia byt poriadne ostré. Zima totižto týmto zvieratkám nepraje a často sa hlavne v meste zatúlajú a nevedia si nájsť zimovisko. Od polovice októbra by už mali spinkať. Ak takého ježka nájdete, čosi nie je v poriadku a treba mu pomôcť. Tak, ako my tým našim trom ,,bráškom“, ktorí majú aj svoje mená – Pat, Mat a Pukky. Uvidíme, ako sa im na jar bude zobúdzať!

Nicol Rácová, Spojená škola Tilgnerova 14, Bratislava

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131