Autor textu: TASR/Školské.sk
07.08.2019

Trebišov: SOŠ zavádza duálne vzdelávanie pre budúcich vodohospodárov 

Cestou "vyučiť si" budúceho zamestnanca chce ísť aj SVP.

Foto: DSA

Trebišov 07.08.2019 (Skolske.sk)

 Súkromná stredná odborná škola DSA v Trebišove zavádza od nového školského roka duálne vzdelávanie pre študijný odbor technik vodár vodohospodár. Zmluvu o duálnom vzdelávaní podpísali v stredu predstavitelia školy a štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).
​​​​​​​
      Daný maturitný študijný odbor otvorili na škole v septembri 2016, budúci rok tak bude mať prvých absolventov.

Škola plánuje prijať pre tento odbor do prvého ročníka 19 študentov. Štúdium je bezplatné a študenti, zaradení do systému duálneho vzdelávania, budú poberať štipendium v závislosti od študijných výsledkov.

Uviedol pre TASR Slavomír Maličkay, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien (DSA), ktorá je zriaďovateľom školy. Absolventi po úspešnom ukončení štúdia budú mať garanciu pracovného miesta vo vodárenských a vodohospodárskych firmách na Slovensku, ako aj možnosť pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave alebo Technickej univerzite (TUKE) v Košiciach.

      Záujem o odborné a technické odbory vo všeobecnosti klesá, čo sa prejavuje aj vo vodohospodárskej oblasti. Cestou "vyučiť si" budúceho zamestnanca chce ísť aj SVP. Výchova a vzdelávanie žiakov v rozsahu praktického vyučovania v podniku a teoretického vyučovania v škole bude poskytovaná v systéme duálneho vzdelávania podľa školského vzdelávacieho programu.

V rámci odborného výcviku budú za finančnú odplatu žiaci pracovať na vodohospodárskych objektoch a zariadeniach, zapájať sa do opráv a údržby vodných tokov, zúčastňovať sa protipovodňových cvičení a získavať praktické skúsenosti v oblasti vodohospodárskych technológií, vodných stavieb, vodárenstva, vodného hospodárstva, ako aj protipovodňovej ochrany.

Informoval hovorca SVP Marián Bocák. 

      Generálny riaditeľ SVP Stanislav Gáborík verí, že takýto spôsob osvojovania zamestnancov je najlepší spôsob, ako nájsť budúcich kolegov, či už hatiarov, poriečnych alebo vodohospodárskych robotníkov. 

      Podpis zmluvy o duálnom vzdelávaní nadväzuje na predchádzajúce memorandum o spolupráci a pomoci v oblasti štúdia, vzdelávania a uplatnenia absolventov medzi oboma stranami. "Sme radi, že tým prispejeme k zvýšeniu záujmu potenciálnych žiakov o štúdium vodného hospodárstva a budeme tak súčasťou prípravy budúcich vodohospodárov," uviedol riaditeľ školy Miroslav Tóth.
​​​​​​​
      Vlani na strednej škole vybudovali špeciálnu halu Centrum excelentnosti pre vodárenské profesie s cvičným polygónom na simuláciu porúch vodovodného potrubia. DSA je najväčším súkromným zriaďovateľom základných a stredných škôl na Slovensku. 

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]