Autor textu: TASR
03.10.2019

ÚVO: Zrušil zákazky MŠVVaŠ na učebnice matematiky a geografie

Rada ÚVO už skôr rozhodla o zrušení tendra na učebnice prvouky.

Foto: Ilustračné foto

Bratislava 03.10.2019 (TASR)

 Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol zrušiť zákazky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR týkajúce sa učebníc matematiky a geografie pre druhý stupeň základných škôl. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa úradu Janka Zvončeková. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) považuje toto rozhodnutie za "poľutovaniahodné", rezort sa podľa jej slov bude snažiť, aby sa podarilo ďalšími obstarávaniami trh s učebnicami otvoriť.

ÚVO podľa Zvončekovej vyhovel námietkam, ktoré smerovali proti kritériám na vyhodnotenie ponúk. "Ministerstvo totiž takto nastavenou súťažou (v oboch prípadoch) spôsobilo, že súťaž neviedla ani k naplneniu deklarovaného cieľa verejnej súťaže. Úrad v tejto veci postupoval v zmysle predvídateľnosti rozhodnutí, ktoré vydal pred pár týždňami pri obstarávaní iných učebníc," skonštatovala pre TASR Zvončeková. Rada ÚVO už skôr rozhodla o zrušení tendra na učebnice prvouky, dôvodom bol spôsob výberu vydavateľov učebníc.

Je poľutovaniahodné, že tento postup nám bol zrušený, a na podnety najmä tých, ktorí v súčasnosti trh s učebnicami ovládajú. My sa budeme ďalej biť za to, aby sa nám podarilo ďalšími kolami, ďalšími obstarávaniami trh otvoriť.

Lubyová tiež v reakcii uviedla, že rezort v rámci snahy otvoriť trh s učebnicami urobil tri pilotné obstarávania, ktoré nastavil dvojkolovo. "V prvom kole sme vyhodnotili ekonomické parametre, ktoré súvisia so zákonom o verejnom obstarávaní, s ekonomickými a hospodárskymi vecami. A v druhom kole všetci, ktorí splnili prvé kolo, mali dostať možnosť dopracovať alebo nechať si certifikovať učebnicu," vysvetlila v utorok novinárom s tým, že proces nastavili tak, aby aj v budúcnosti mohli ďalší dodávať učebnice. "Pokiaľ by sme to takto neboli urobili, tak by na trhu mohli súťažiť len tí, ktorí učebnice majú, to znamená takmer nikto, lebo takmer nikto ich nemá hotové, len tí, čo teraz dodávajú a trh by sa neotvoril," skonštatovala.
​​​​​​​
Podľa poslanca Národnej rady SR Branislava Gröhlinga (SaS) sa zrušením tendra skončili veľké plány ministerstva školstva otvoriť trh s učebnicami. Dodal, že rodičia každý rok platia peniaze na výdavky v školstve, obzvlášť na učebnice, keďže rezort školstva nevie zabezpečiť všetky požiadavky.
Lubyová v tejto súvislosti pripomenula, že žiaci sa majú z čoho učiť, ministerstvo chce podľa jej slov väčšiu variabilitu. "Aby bolo viac druhov napríklad učebníc matematiky, aby si učitelia mohli vybrať, z akých učebníc budú deti učiť, akým spôsobom a akou metodikou budú postupovať," priblížila.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]