Autor textu: TASR
06.11.2019

Rezort školstva sa pre CERN  obráti na ministerstvo financií

MF SR je pripravené s rezortom školstva rokovať.

Foto: ILustračné foto TASR

Bratislava 06.11.2019 (TASR)

Rezort školstva požiada ministerstvo financií o zvýšenie rozpočtu. Dôvodom je potreba uhradenia členstiev v medzinárodných vedecko-výskumných organizáciách. Po utorkovom rokovaní s Výborom pre CERN o tom informovala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS), viceprezident Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) Branislav Sitár a predseda Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) Jozef Masarik.

      Ministerstvo financií SR v stanovisku potvrdilo, že je pripravené s rezortom školstva rokovať.
      Dofinancovanie má zabrániť tomu, aby Slovensko vylúčili zo Spojeného ústavu jadrových výskumov v Dubne. Rovnako bude môcť rezort uhradiť v plnej výške členstvo v CERN-e. "Rátam s tým, že do konca roka budú tieto záväzky vyrovnané," hovorí Lubyová.

      Ministerka priznala, že administratíva spojená s členstvom v CERN-e je náročná. "Ako ministerstvo máme 11 zmlúv s pracoviskami, ktoré sa zúčastňujú na experimentoch CERN-u, je to pomerne atypická schéma," komentovala s tým, že žiadna iná organizácia takýto systém nemá. Administratívu má preto prebrať APVV, ktorá má grantový aparát a kvalifikovaných ľudí.

      Zástupca CERN-u podotkol, že dôležité je, aby sa financovanie vyriešilo systémovo aj na ďalšie roky. Pripomenul, že výsledky vedcov z tejto organizácie sú prospešné aj pre ďalšie rezorty, nielen pre ministerstvo školstva.
​​​​​​​
      Slovenská akadémia vied spolu s najväčšími univerzitami v októbri upozornila na to, že štát si neplní svoje záväzky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ako napríklad záväzky voči CERN-u.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]