Autor textu: TASR
16.01.2020

Martin: V ZŠ s MŠ Hurbanova vstúpilo do štrajku vyše 30 zamestnancov

Zriaďovateľom školy je mesto Martin.

Foto: Youtube

Martin  16.01.2020 (TASR)

 V Základnej škole (ZŠ) s Materskou školou (MŠ) Hurbanova v Martine vstúpilo vo štvrtok ráno do štrajku vyše 30 zamestnancov. Dôvodom je nespokojnosť s výberovým konaním, po ktorom v decembri 2019 vymenoval primátor Martina Ján Danko za riaditeľku školy Evu Královancovú. Výpoveď podalo 34 zamestnancov, uviedla pedagogička ZŠ s MŠ Martina Pavlíková. Zriaďovateľom školy je mesto Martin, od ktorého žiadajú vyhlásiť decembrové voľby riaditeľa za neplatné, odvolať Královancovú z postu riaditeľky školy a vyhlásiť nové voľby.

      Na stredajšom (15. 1.) proteste pedagógovia zopakovali, že sú nespokojní najmä s hlasovaním ich zástupcov v školskej rade, pretože nehlasovali v súlade s vyjadrením väčšiny pedagógov. "Ako deti nás učili, že vyhrať má ten najlepší. Nemáme žiaden dôkaz o tom, že sa tak stalo. Skôr máme indície, že víťaz sa dostal neprávom na svoju funkciu," vyhlásila jedna z organizátoriek protestu Lucie Hončová.


      Výberové konanie na pozíciu riaditeľa bolo podľa Královancovej zákonné a podľa platnej legislatívy. "Chceme ubezpečiť rodičov aj žiakov, že výučba je zabezpečená. V žiadnom prípade nehrozí narušenie vyučovacieho procesu ani zatvorenie školy a vyučuje sa podľa platného rozvrhu," uviedla Královancová.

      Podľa hovorkyne mesta Martin Zuzany Kalmanovej monitoruje zriaďovateľ školy situáciu každý deň prostredníctvom kompetentných zamestnancov. "Na pondelkovom stretnutí zástupcov mesta so zamestnancami školy bolo mesto informované o plánovanom štrajku, ktorý berie na vedomie. Na základe dnešných zistení je vzdelávací proces bez akýchkoľvek obmedzení. V prípade, že dôjde k zmene súčasnej situácie, mesto ju bude okamžite riešiť v súlade s platnou legislatívou," vysvetlila Kalmanová.

      Situáciou v ZŠ s MŠ na Hurbanovej ulici v Martine, ktorá vznikla po voľbe novej riaditeľky, je znepokojená aj Slovenská komora učiteľov (SKU). "Voľba riaditeľa má byť predovšetkým demokratickým vyjadrením záujmov rodičov, zamestnancov školy a zriaďovateľa v paritnom zastúpení. Stav, v ktorom viac ako 30 zamestnancov dáva na protest proti voľbe výpoveď, možno označiť za alarmujúci a vyžaduje si okamžité riešenie na úrovni zriaďovateľa a rady školy. Vyzývame preto týchto aktérov, aby si vypočuli oprávnené záujmy zamestnancov, aby umožnili medzi rodičmi, žiakmi a zamestnancami školy zistenie skutkového stavu a konali predovšetkým v ich záujme a v súlade so zákonom," uvádza SKU v stanovisku k situácii v martinskej škole.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]