Autor textu: TASR
14.09.2020

Povinnosť nosenia rúška na školách sa predlžuje do 1. októbra

Výnimky majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

Na ilustračnej snímke prváci, foto z archívu. FOTO TASR - František Iván

Bratislava 14. septembra (TASR) - Povinnosť nosiť rúška na školách sa predlžuje do 1. októbra. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré je účinné od pondelka. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

„Rozhodli sme sa pre tento krok z dôvodu ochrany zdravia a zabránenia šírenia vírusu medzi žiakmi. Hoci nosenie rúška je na prvom stupni dobrovoľné, aj najmenším ho odporúčam a prosím rodičov o edukáciu detičiek a vysvetlenie dôležitosti nosenia rúška,“ povedal k téme minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).

Povinnosť preventívneho nosenia rúšok platí pre pedagógov a odborných zamestnancov, žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl v rámci vyučovania. Rúška v triedach nie sú povinné pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl. Povinné nosenie rúšok platí aj pre pedagógov, odborných zamestnancov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch, s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedál a nápojov.

Výnimky majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. "K žiakom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a kožnými ochoreniami tváre, ktorým by nosenie rúška dlhší čas mohlo spôsobovať záťaž, odporúčame pristupovať individuálne, najvhodnejšie po konzultácii s ošetrujúcim lekárom," dopĺňa ÚVZ SR.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Apríl 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]