Autor textu: TASR
05.10.2020

Rezort školstva sa zapája do boja so šikanou cez projekt Odpíšeme ti

Linka detskej istoty konštatuje, že problém šikanovania nedokážu deti a mladí ľudia často riešiť sami a potrebujú pomoc.

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Branislav Gröhling (SaS). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 5. októbra (TASR) - Rezort školstva sa stal partnerom projektu s názvom Odpíšeme ti, ktorého cieľom je byť oporou pre obete šikany, ktoré sa niekedy ani nevedia alebo sa nemajú na koho obrátiť. Cieľom je začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu školstva.
      
"Iba spoločnými silami dokážeme zastaviť šikanu!" S týmto mottom sa spojili Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Nadácia Markíza a nezisková organizácia Linka detskej istoty. Výsledkom je projekt Odpíšeme ti, ktorý sa spúšťa v pondelok.
      
"Považujem za dôležité, aby škola nebola iba miestom, kde sa žiaci vzdelávajú, ale aj miestom, kde si osvoja hodnoty, naučia sa rešpektovať druhých, a miestom, kde sa každý žiak bude cítiť bezpečne. Som preto veľmi rád, že ako ministerstvo spolupracujeme na týchto aktivitách, ktoré pomáhajú predchádzať šikane a robia zo škôl lepšie, tolerantnejšie a bezpečnejšie miesta," uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). Linka detskej istoty konštatuje, že problém šikanovania nedokážu deti a mladí ľudia často riešiť sami a potrebujú pomoc. „Prežívanie takejto situácie výrazne ovplyvňuje osobnostný, sociálny a edukatívny vývin detí a mládeže a súčasne negatívne vplýva na ich telesný a zdravotný stav. Neošetrené zážitky predikujú dlhodobé následky, prechádzajúce často do dospelosti, preto každá aktivita v záujme prevencie a eliminácie šikanovania je potrebná a vítaná," tvrdí Linka detskej istoty.
      
Web www.odpisemeti.sk ponúka možnosť urobiť dôležitý prvý krok a dieťa, ale aj dospelého človeka konajúceho v záujme dieťaťa, nasmeruje na správnu cestu riešenia. Pomoc je poskytovaná prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty – na bezplatnom telefónnom čísle 116 111, ktoré je k dispozícii 24 hodín, sedem dní v týždni, ale aj cez chat, ktorý je na webe dostupný vo vybraných hodinách. Návštevníci na stránke nájdu tiež množstvo dôležitých informácií o téme, ako aj videá a články.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]