Autor textu: TASR
07.10.2020

Rektorská konferencia nesúhlasí s navrhovaným oklieštením akademickej samosprávy

V navrhovanej verzii SRK vníma oklieštenie ako faktický koniec autonómnosti vysokého školstva v SR.

Na archívnej snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil. Na snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil

Banská Bystrica 7. októbra (TASR) – Slovenská rektorská konferencia (SRK) zásadne nesúhlasí s oklieštením akademickej samosprávy tak, ako je to navrhnuté v Národnom integrovanom reformnom pláne zverejnenom ministrom financií. Uvádza to vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok po svojom 94. zasadaní na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, na ktorom sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). TASR o tom za SRK informovala Ľubica Benková.
      
Ako zdôraznila, SRK sa na tom uzniesla jednomyseľne, a teda 26 rektoriek a rektorov slovenských univerzít vrátane všetkých rektorov verejných, štátnych vysokých škôl (VŠ).
      
"SRK sa oboznámila s Národným integrovaným reformným plánom a považuje ho v časti vysokých škôl za solídny základ verejnej diskusie. Rektori a rektorky sa stotožňujú s potrebou inovovať a spružniť systém riadenia VŠ formou posilnenia manažérskych prvkov a rozumného vyváženia kompetencií orgánov akademickej samosprávy," uvádza sa vo vyhlásení.
      
V žiadnom prípade sa však nestotožňujú s navrhovaným oklieštením akademickej samosprávy. V navrhovanej verzii ho SRK vníma ako faktický koniec autonómnosti vysokého školstva v SR a vyjadruje kategorický nesúhlas s navrhovaným modelom, v ktorom sa voľba akademických funkcionárov presúva z rúk akademických senátov na novokreované správne rady.
      
"Akademické slobody stelesnené v systéme akademickej samosprávy SRK považuje za zásadný výdobytok Novembra '89 a za nadviazanie na akademické privilégiá stredovekých univerzít, k odkazu ktorých sa slovenské univerzity a VŠ hrdo hlásia," zdôrazňuje SRK vo vyhlásení.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]