Autor textu: TASR
17.10.2020

Pripravenosť na povinné škôlky je zo strany samospráv rôzna, tvrdia učitelia

SKU dlhodobejšie presadzuje myšlienku dostupnosti miest pre všetky deti od troch rokov, ktorých zákonní zástupcovia o to prejavia záujem.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

Bratislava 17. októbra (TASR) – Pripravenosť samospráv na povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti, ktoré má začať platiť od septembra 2021, je rôzna. Tam, kde berú predškolskú výchovu a vzdelávanie zodpovedne, sa kapacity snažili rozširovať. Pre TASR to uviedla Andrea Benková zo sekcie materských škôl Slovenskej komory učiteľov (SKU).
      
"Niekde ich, aj napriek rozšíreniu, stále nie je dosť. Inde zas ďalšie miesta vôbec nevznikali, a teda príde k situáciám, že mladšie deti sa do materských škôl nemusia dostať," tvrdí Benková. Zároveň doplnila, že SKU dlhodobejšie presadzuje myšlienku dostupnosti miest pre všetky deti od troch rokov, ktorých zákonní zástupcovia o to prejavia záujem. "Dôrazne apelujeme na ministerstvo školstva, aby povinné predprimárne vzdelávanie neponímalo len v rovine umiestnenia detí, ale aby nastavilo určité kritériá kvality platné pre všetkých jeho poskytovateľov," povedala Benková. Ako príklad uviedla požiadavku na vzdelanie pedagógov, systematické vzdelávanie detí podľa štátneho vzdelávacieho programu a zároveň, aby sa zabezpečila aj ich kontrola. Poznamenala, že zariadenia, ktoré nie sú v sieti škôl, ich totiž, na rozdiel od verejných materských škôl, v súčasnosti spĺňať nemusia.
      
Benková pripomína, že do spustenia zmeny zostáva menej ako rok, potrebné je doriešenie finančných i organizačných záležitostí, a zrejme i korekcií v súvislosti so vzdelávacím programom, podľa ktorého v súčasnosti materské školy postupujú. "Aby deti, ktoré tam prídu iba na posledný rok, stihli nadobudnúť aspoň nevyhnutné vedomosti a zručnosti potrebné pre vstup do základnej školy," podotkla Benková.
      
Predprimárne vzdelávanie bude po prvý raz povinné pre deti, ktoré do 31. augusta 2021 dovŕšia päť rokov svojho veku a budú mať jeden rok pred nástupom na povinnú školskú dochádzku. Zápisy do materských škôl sa pre tieto deti uskutočnia v máji 2021. Noví škôlkari nastúpia do materských škôl v septembri 2021.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
Napíšte nám [email protected]