Autor textu: TASR
23.10.2020

Gröhling: Rezort školstva vyčlenil na digitálne vybavenie škôl šesť miliónov eur

Bude to prvá investícia na digitálne vybavenie, povedal minister školstva.

Na archívnej snímke minister školstva Branislav Gröhling (SaS). FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 23. októbra (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vyčlenilo z vlastného rozpočtu šesť miliónov eur na digitálne vybavenie škôl. V týchto dňoch budú zasielané príspevky v sume od 500 do 4000 eur. Školy od 15 do 99 žiakov dostanú 500 eur, v školách od 100 do 300 žiakov pôjde o sumu 2000 eur a školy nad 301 žiakov dostanú 4000 eur. Informoval o tom v piatok počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).
      
Minister poznamenal, že školy si z tých financií môžu kúpiť napríklad kamery, mikrofóny, konektory, prípadne aj notebooky. Poukázal, že na tento zámer zatiaľ vyčleňujú financie len z vlastných zdrojov. "Bude to prvá investícia na digitálne vybavenie," povedal minister školstva. Na ostatné finančné príspevky, napríklad z eurofondov, sa bude čakať dlhšie. Zdroje z ministerstva financií na digitálne vybavenie rezort školstva ešte nedostal. "Vylučujem, že je to z dôvodu nejakého sporu," dodal minister školstva.

Od pondelka 26. októbra sa bude vyučovať dištančne aj na druhom stupni základných škôl, a to do 27. novembra. Prvý stupeň ZŠ sa môže zatiaľ vzdelávať v školách normálne, rovnako sa vyučovanie nezastavuje ani v materských školách a jasliach. "Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra by sa mali žiaci vrátiť do škôl," uviedol Gröhling s tým, že ak sa situácia nezlepší, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe. Zároveň vyzval všetky vysoké školy, aby od pondelka prešli na dištančné vzdelávanie na zvyšok zimného semestra. Žiaci stredných škôl naďalej pokračujú v dištančnej výučbe.

Minister potvrdil, že jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra. "Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa bude konať celoplošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia. Túto dezinfekciu zabezpečuje ministerstvo obrany. Okrem toho pribudnú prázdniny aj v piatok 6. novembra a pondelok 9. novembra – opäť ide o obdobie v termíne celoplošného testovania," dodal Gröhling. Čo sa týka prázdnin cez Vianoce, minister ešte ich prípadné zmeny nekonkretizoval.

Ministerstvo v ostatných týždňoch pripravovalo, aby sa v niektorých školách vedelo zabezpečiť aj individuálne vzdelávanie, pričom výučba by neprebiehala celý týždeň. "Momentálne v tomto stave sa to však realizovať nedá," povedal minister školstva. Ako dodal, je rád, že do škôl môžu ísť aspoň najmenšie deti. Zároveň potvrdil, že náklady na tlač pracovných listov pre deti, ktoré sa nemôžu vzdelávať on-line, chce rezort školstva preplácať.

Na otázku, či musia učitelia vzdelávať zo škôl a nie z domu, minister uviedol, že ide o vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom. "Určuje to zamestnávateľ. Myslím si, že je správne, že učitelia prídu do školy, majú tam lepšie prostredie a vybavenie," povedal minister školstva. Školské kluby detí budú fungovať podľa ministra tak ako doteraz. "Určené budú len pre žiakov prvého stupňa," povedal minister školstva. Aj v prípade špeciálnych základných škôl platí, že žiaci prvého stupňa sa učia klasicky v škole, na druhom stupni musia žiaci prejsť na dištančné vzdelávanie.

Učitelia môžu riaditeľov škôl podľa ministra školstva požiadať aj o zvýšenie hlasových a dátových služieb v telefónoch. Riaditelia majú podľa slov ministra zbierať čísla učiteľov a následne ich zasielať na web ministerstva školstva. Na tieto čísla mobilní operátori aktivujú dáta či volania navyše. Ako poznamenal Gröhling, do konca roka budú operátori túto službu poskytovať učiteľom zadarmo.

Základné umelecké školy musia podľa slov šéfa rezortu školstva prejsť na dištančnú výučbu. Dodal, že chcú s ministerstvom práce zasielať učiteľom umeleckých škôl peniaze na vykrytie ich platov. Zatiaľ by malo ísť o sumu 21 miliónov eur. Doteraz zaslal rezort školstva samosprávam takmer 16,5 milióna eur ako pomoc z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Na materské školy na vykrytie platov učiteľov bolo doteraz zaslaných 52 miliónov eur, potvrdil šéf rezortu školstva.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]