Autor textu: TASR
14.04.2021

Školskí odborári vítajú zmenu v zjednotení financovania regionálneho školstva

O návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve musí rokovať ešte parlament.

Na archívnej snímke vpravo predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku Pavel Ondek. FOTO TASR - Marko Erd

Bratislava 14. apríla (TASR) - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku víta zmenu v zjednotení financovania a riadenia regionálneho školstva, ktorú v stredu schválila vláda. Tá na svojom rokovaní schválila návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Predseda školských odborárov Pavel Ondek uviedol, že okrem tejto zmeny roky žiadajú, aby financovanie škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov prešlo z režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií realizovaného výlučne prostredníctvom ministerstva školstva.
      
V roku 2013 došlo v rámci projektu ESO k presunu právomocí pri financovaní a riadení niektorých škôl a školských zariadení z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Ministerstvo vnútra SR. "Odborový zväz od začiatku poukazoval na nesystémovosť tohto riešenia a nespravodlivosti, ktoré to spôsobovalo v praxi. Opakovane sa stávalo, že zamestnanci s rovnakou kvalifikáciou a pracovnými skúsenosťami dostávali rozdielne odmeny len z dôvodu rozličných finančných možností jednotlivých ministerstiev," uviedol Ondek.
      
Podľa v stredu schválenej novely by sa financovanie a riadenie špeciálnych škôl, špeciálnych školských zaradení a bilingválnych gymnázií malo vrátiť z ministerstva vnútra späť do kompetencie ministerstva školstva. Ondek poukázal, že v roku 2015 rada zväzu schválila petíciu za zjednotenie financovania a riadenia verejného regionálneho školstva.
      
Petícia obsahovala dva body, pričom prvý z nich v stredu vláda splnila. Otvorený však naďalej zostáva druhý bod z petície. V ňom žiadali, aby financovanie škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov prešlo z režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií realizovaného výlučne prostredníctvom ministerstva školstva. "O tejto požiadavke dlhodobo rokujeme so zástupcami ministerstva školstva a Združenia miest a obcí Slovenska a veríme, že čoskoro dôjde k posunu aj v tejto otázke. Vyriešil by sa tak opakovaný problém samospráv so zvyšovaním platov týchto zamestnancov pri výpadkoch z podielových daní alebo pri valorizácii tarifných tabuliek v priebehu rozpočtového roka, ktoré by tak garantoval priamo štát," dodal Ondek.
      
O návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve musí rokovať ešte parlament. V prípade schválenia by zmeny mali začať platiť od 1. januára 2022.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]