Autor textu: TASR
01.06.2021

PS predstavilo opatrenia, ktoré majú pomôcť študentom zvládnuť dosahy pandémie

V oblasti vzdelávania navrhuje strana napríklad zaviesť bezúročné vysokoškolské pôžičky alebo odpustenie školného pri predĺžení štúdia.

Michal Šimečka, foto z archívu. FOTO TASR - Jakub Kotian

Bratislava 1. júna (TASR) - Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) v utorok predstavila balíček 20 konkrétnych opatrení, ktoré majú pomôcť študentom a absolventom na Slovensku zvládnuť dosahy pandémie. Týkajú sa oblastí vzdelávania, zamestnanosti, duševného zdravia a trávenia voľného času. TASR o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia strany Radovan Choleva.

"Každý rok zo Slovenska odchádzajú tisícky mladých ľudí, a pandémia tento problém iba zväčšuje. Našim študentom a absolventom sa zhoršil prístup k vzdelaniu, práci, krúžkom a dosahy na ich psychické zdravie boli ničivé. Ak chceme mladých ľudí na Slovensku udržať, musíme im dokázať, že naša krajina o nich stojí," uviedol podpredseda strany a europoslanec Michal Šimečka.

V oblasti vzdelávania navrhuje strana napríklad zaviesť bezúročné vysokoškolské pôžičky alebo odpustenie školného pri predĺžení štúdia. "Pri zamestnávaní chceme zdvojnásobiť sumu oslobodenú od odvodov pri brigádach študentov a poskytnúť podporu v nezamestnanosti aj čerstvým absolventom,” priblížil Šimečka. 

Nárast úzkostí a depresií u mladých počas pandémie je podľa europoslanca alarmujúci. “Navrhujeme preto, aby štát hradil poukážku 150 eur na psychologické poradenstvo pre každého záujemcu z radov mladých a zvýšil dotácie na existujúce krízové linky pomoci o 300.000 eur," povedal. Navrhol tiež, aby každý študent dostal stoeurovú poukážku na jazykové vzdelávanie, umeleckú či športovú mimoškolskú činnosť mladých. Dobrovoľníkom pracujúcim s mládežou by mal podľa strany štát preplácať päť dní dovolenky navyše.

Predsedníčka progresívcov Irena Bihariová uviedla, že krízový balíček pre študentov a absolventov je prvým zo série opatrení kampane Slovensko po korone. Slovensko sa podľa nej momentálne spamätáva po roku pandémie nového koronavírusu a potrebuje si trochu “upratať” v tom, kde a koho zasiahla najviac, aké problémy odhalila a pred aké výzvy nás postavila.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]