Autor textu: TASR
23.06.2021

Prechod na povinné predškolské vzdelávanie má byť plynulý

V rámci posilnenia princípu inklúzie pribudne možnosť, aby popri asistentovi učiteľa mohli pôsobiť v materskej škole aj odborní zamestnanci.

Ilustračná snímka, FOTO TASR - Martin Baumann

Bratislava 23. júna (TASR) - Prechod na povinné predprimárne vzdelávanie by mal byť plynulý. Prispieť má k tomu novela zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Novela z dielne koaličných poslancov ráta s rozšírením možnosti plnenia povinného predprimárneho vzdelávania osobitným spôsobom vzhľadom na individuálne potreby detí. Zmeny majú prispieť i k zabezpečeniu kvality individuálneho vzdelávania.

K plynulému prechodu na povinné predprimárne vzdelávanie má prispieť dočasná možnosť jeho poskytovania aj v "nesieťových" zariadeniach. Táto možnosť má trvať do roku 2024.

Pomôcť má aj úprava ďalších ustanovení. "Vytvára sa najmä register týchto zariadení a upravuje sa ich financovanie – poskytovaním príspevku na výchovu a vzdelávanie. Zároveň sa upravuje posudzovanie plnenia obsahu vzdelávania v rámci individuálneho vzdelávania detí na základe žiadosti zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadení," ozrejmili predkladatelia.

V rámci posilnenia princípu inklúzie pribudne možnosť, aby popri asistentovi učiteľa mohli pôsobiť v materskej škole aj odborní zamestnanci.

Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia o povolenie individuálneho vzdelávania už nebude musieť byť individuálny program vzdelávania vypracovaný v spolupráci s kmeňovou materskou školou, ktorý tvorí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa. Autori novely argumentujú, že po podaní žiadosti do vydania rozhodnutia je dostatočný časový priestor na vytvorenie individuálneho programu vzdelávania vypracovaného spolu s kmeňovou materskou školou.

Namiesto overovania osobnostného rozvoja sa v legislatíve stanoví posúdenie plnenia individuálneho vzdelávacieho programu učiteľmi kmeňovej materskej školy priamo v škôlke v priebehu marca príslušného roka. Autori zmien tak chcú odstrániť zbytočný stres detí, ktorý by mohlo vyvolať formálne overovanie ich osobnostného rozvoja.

Riaditeľ školy bude môcť zrušiť individuálne vzdelávanie dieťaťa zástupcu zariadenia napríklad aj na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, na základe návrhu hlavného školského inšpektora, alebo ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]