Autor textu: Archív
16.10.2013

Archeológovia odhalili pri Hrone nálezy zo staršej doby bronzovej

Nález európskeho významu sa podaril počas výskumu tímu archeológov pod vedením profesora Jozefa Bátoru z Univerzity Komenského v Bratislave.

Bratislava 16. októbra (TASR)

Ľudia v staršej dobe bronzovej na Slovensku prinášali ako obetu namiesto živých zvierat ich sošky zhotovené z hliny. Oblamovali im uši, rohy a končatiny - a to priamo vo svojich obydliach. Vyplýva to z nálezu európskeho významu, ktorý sa podaril počas výskumu tímu archeológov pod vedením profesora Jozefa Bátoru z Univerzity Komenského v Bratislave (UK). TASR o tom dnes informovala Andrea Földváryová z UK.

Tím archeológov zistil, že v každom obydlí zo staršej doby bronzovej (1700 – 1500 rokov pred n. l.) na starovekom sídlisku Rybník, nad riekou Hron, sa nachádzala minimálne jedna zvieracia plastika.

Unikátna je prítomnosť obetných sošiek priamo v obydliach, keďže doteraz sa na Slovensku a aj v strednej Európe našli podobné sošky iba mimo obydlí, v kultúrnych vrstvách.

Nálezy svedčia o tom, že obetovanie oblámaním, resp. rozlámaním sošiek prebiehalo priamo v obydliach.

Dôvodom, prečo ľudia neobetovali živé zvieratá, ale sošky, bolo úsilie a nutnosť rozmnožiť stádo domácich zvierat a zároveň pud sebazáchovy, ktorý bránil siahnuť na živé zvieratá, ktoré boli cenným majetkom. V prípade plastík divožijúcich zvierat mohlo ísť o rituál spojený s prípravou na úspešný lov. "Všetky plastiky boli zrejme pri rituáli symbolického obetovania zámerne oblámané, resp. rozlámané. Terénne pozorovania poukazujú na to, že sa to najčastejšie dialo priamo v obydlí miestneho šamana, kde sa v neveľkej vzdialenosti od seba našli viaceré k sebe sa hodiace časti plastík. Avšak zrejme rituály obety prebiehali aj v obydliach bežných ľudí," hovorí profesor Bátora.

Na výskume sa počas posledných štyroch rokov zúčastňujú aj študenti archeológie z Filozofickej fakulty UK, ktorí tu absolvujú povinnú terénnu prax.

Spomedzi obydlí sa vynímajú dve, v ktorých sa našlo päť, resp. osem plastík. Ide prevažne o miniatúry domácich zvierat (hovädzí dobytok, ošípané, ovce), ale i divožijúcich zvierat (diviak). Jedna z plastík má na bokoch tela hustým ryhovaním zvýraznenú srsť. S najväčšou pravdepodobnosťou zobrazuje dlhosrstý dobytok východného typu.

Sídlisko v Rybníku vzhľadom na strategickú polohu v tzv. Slovenskej bráne, malo strážnu a kontrolnú úlohu.

Úlohou jeho obyvateľov bolo teda sledovať pohyb prospektorských skupín, ktorých členovia prechádzali týmto územím za ložiskami farebných kovov (meď, zlato, striebro) nachádzajúcimi sa v stredoslovenských vulkanických pohoriach. Tím archeológov Univerzity Komenského spolupracoval na výskume s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň čokolády
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131