Autor textu: TASR
30.08.2021

Odborníci: Učitelia a zamestnanci škôl by mali byť prednostne očkovaní

Podľa WHO aj UNICEF-u je veľmi dôležité, aby prezenčná výučba na školách pokračovala po letných prázdninách bez prerušenia.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

Kodaň 30. augusta (TASR) - Učitelia a ďalší zamestnanci škôl by mali pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 patriť uprednostňovaním skupinám obyvateľstva, aby tak bolo možné ponechať otvorené školy, a to ako v Európe, tak aj v strednej časti Ázie. Uviedli to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Detský fond OSN (UNICEF), z ktorých spoločného vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Odborníci z WHO adresovali takéto odporúčanie krajinám v zmienenej oblasti už aj v novembri 2020, a síce ešte pred začiatkom vakcinačných kampaní v jednotlivých krajinách. Očkovanie učiteľov a zamestnancov škôl by podľa ich najnovšieho vyhlásenia malo prebiehať zároveň so zaistením toho, že sa vakcinácia dostane k "zraniteľným" skupinám populácie.

Podľa WHO aj UNICEF-u je veľmi dôležité, aby prezenčná výučba na školách pokračovala po letných prázdninách bez prerušenia, a to aj napriek šíreniu nákazlivejšieho koronavírusového variantu delta.

pic
Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

"Má to zásadný význam pre vzdelanie detí, ich duševné zdravie a sociálne zručnosti, keďže školy pomáhajú našim deťom v tom, aby boli šťastnými a produktívnymi členmi spoločnosti," uviedol Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu. "Pandémia zapríčinila najkatastrofálnejšie narušenie vzdelávania v dejinách," dodal.

Organizácie WHO a UNICEF jednotlivé krajiny tiež vyzvali, aby zaočkovali deti nad 12 rokov trpiace zdravotnými ťažkosťami, pre ktoré sú vystavené väčšiemu riziku, že v prípade nákazy covidom, budú mať ťažký priebeh tohto ochorenia.

Zároveň upozornili aj na dôležitosť opatrení, ktoré počas pandémie zlepšia prostredie na školách, a to napríklad zabezpečenie lepšieho vetrania, vytvorenie menej početných tried, udržovanie rozstupov či pravidelné testovanie žiakov aj zamestnancov.

AFP v tejto súvislosti pripomína, že WHO už v júli odporučila, aby bolo na školách prioritou testovanie detí z "rizikových skupín", ktoré vykazujú symptómy ochorenia COVID-19.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]