Autor textu: TASR
27.10.2021

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

Robiť reformu v rezorte, v ktorom sa nezvyšujú finančné prostriedky na ohodnotenie zamestnancov, nezohľadňuje sa miera inflácie, považujeme minimálne za neetické, skonštatoval Ondek.

Na snímke protestné zhromaždenie KOZ SR pred Úradom Vlády SR na Námestí slobody v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 27. októbra (TASR) - Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov. "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) zväzu Pavel Ondek.
      
Ignorácia argumentov pedagogickej praxe vedie podľa zväzu k nespokojnosti, ktorá môže vyvrcholiť do štrajkov ako v roku 2012. Odborári žiadajú úpravu základnej stupnice platových taríf, tak aby začínala minimálnou mzdou, valorizáciu minimálne na úrovni inflácie a zlepšenie sociálneho postavenia zamestnancov. "Zároveň uvádzame na pravú mieru, že vianočná odmena 100 eur bude vyplatená zamestnancom na základe kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre rok 2021," doplnili.
      
Odborári pripomínajú, že nesúhlas s reformou vyjadrili už pri predložení novely školského zákona do medzirezortného pripomienkového konania. "Argumenty z praxe boj prehrali a na Slovensku sa novelou školského zákona zrušilo vyučovanie na jednotlivé ročníky v základnej škole a podľa vyučovacích predmetov," uviedli odborári. Novelu odobril parlament minulý týždeň.
      
"Robiť reformu v rezorte, v ktorom sa nezvyšujú finančné prostriedky na ohodnotenie zamestnancov, nezohľadňuje sa miera inflácie, považujeme minimálne za neetické," skonštatoval Ondek. Predpokladá možnosť zníženia počtu záujemcov o štúdium.

pic
Na snímke protestné zhromaždenie Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na podporu kolektívneho vyjednávania vo verejnej a štátnej službe a na podporu zvyšovania miezd, platov a životnej úrovne 2021, pred Úradom Vlády SR na Námestí slobody v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Ministerstvo školstva zdôraznilo, že požiadavka zmeny obsahu vzdelávania prišla priamo zo škôl, pričom nový obsah vzdelávania tvorí približne 300 učiteľov, odborníkov z praxe aj akademikov. Reforma obsahu vzdelávania má podľa rezortu školstva priniesť menej encyklopedického memorovania, dôraz na praktické využitie poznatkov, bádanie a získavanie informácií. Jedným z cieľov je do škôl dostať aj moderné a inovatívne metódy výučby.      
      
„V regiónoch postupne pribúda 40 regionálnych centier, v ktorých pôsobia riaditelia a učitelia z praxe, ktorí majú na starosti to, aby školám pomohli s prechodom na nové učivo a nový systém výučby. Učiteľov tak už nebudú učiť úradníci, ale ich kolegovia – učitelia a riaditelia z praxe,“ vyhlásil šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS).
      
Doplnil, že pre rezort je zvyšovanie platov v rámci rozpočtu prioritou, pričom avizoval, že sa vo veci plánuje stretnúť s ministrom financií Igorom Matovičom aj s predsedom vlády Eduardom Hegerom (obaja OĽANO).

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]