Autor textu: TASR
10.11.2021

V Bratislave vyšli do ulíc študenti, žiadajú stiahnutie novely o VŠ a dialóg

Pripravovaný návrh nie je podľa študentov reformou, pretože nerieši reálne problémy v školstve.

Na snímke študenti počas protestného pochodu za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák 

Bratislava 10. novembra (TASR) – V Bratislave vyšli v stredu popoludní do ulíc vysokoškolskí študenti. Protestným pochodom za slobodné vysoké školy (VŠ) požadujú stiahnutie návrhu reformy o vysokých školách z legislatívneho procesu a vyzývajú na dialóg. Novela zákona podľa nich skutočné problémy v školstve nerieši, naopak, vznikajú ňou ďalšie.

"Chceme docieliť, aby sa táto novela stiahla z pripomienkového konania a aby nastal dialóg. Naše hlasy neboli doteraz dostatočne vypočuté," povedala Lucia Chudá, predsedníčka Študentskej časti Akademického senátu Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

​​​​​​​

Pripravovaný návrh nie je podľa študentov reformou, pretože nerieši reálne problémy v školstve. Medzi ne patrí napríklad finančné zabezpečenie internátov, študentov trápi tiež kvalita vyučovania či nedostatočná podpora vyučujúcich, ktorí odchádzajú do zahraničia.

Nepáči sa im ani politizácia akademického prostredia, ktorá by novelou nastala. „Ak sa zruší samospráva, nebudeme sa môcť vyjadriť k zásadným problémom. Samospráva funguje, má svoje chyby, ale tým, že sa zruší, zruší sa aj hlas študentov, ktorí v nej majú zastúpenie,“ podotkla Chudá. Jeden študentský hlas v celej rade je podľa nej veľmi málo. Poukázala na to, že spoločné názory zdieľajú aj s inými fakultami a školami.

pic
Na snímke študenti počas protestného pochodu za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák 

Zástupcovia študentov zároveň požiadali o oficiálnu audienciu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej. 

Rezort školstva v utorok (9. 11.) pre TASR uviedol, že je v súvislosti s návrhom novely zákona o VŠ otvorený diskusii a uvíta akékoľvek návrhy a pripomienky k zákonu, ktorý sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK). Návrh zákona podľa ministerstva školstva vychádza aj z relevantných zahraničných analýz, štúdií a porovnaní, z ktorých vyplýva, že slovenské vysoké školy nevyhnutne potrebujú reformu.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]