Autor textu: TASR
10.12.2021

Z. Stavrovská apeluje na možnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v školách

Podľa komisárky musí v mnohých prípadoch jeden z rodičov opustiť zamestnanie a denne sprevádzať svoje dieťa v školskom prostredí.

Na archívnej snímke komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. FOTO TASR - Marko Erd

Bratislava 10. decembra (TASR) - Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská víta novelu zákona, ktorá má školám a školským zariadeniam umožniť podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti žiakom. Apeluje preto na poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí o návrhu aktuálne rokujú, aby prijali potrebné legislatívne riešenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska.
      
Ako priblížila, úrad dlhodobo rieši podnety rodičov, ktorí žiadajú systémovú zmenu v legislatíve a zavedenie formy osobnej asistencie alebo zdravotníckeho pracovníka v školách. Podľa komisárky musí v mnohých prípadoch jeden z rodičov opustiť zamestnanie a denne sprevádzať svoje dieťa v školskom prostredí.
      
"Asistenciu pri týchto úkonoch poskytuje mimo školy osobný asistent, ten však podľa zákona nie je oprávnený vstúpiť do školy bez povolenia riaditeľa školy.  Na druhej strane škola, ktorá chce takému dieťaťu a rodičovi vyhovieť, sa nemá o čo oprieť, robí to takpovediac „na vlastné triko“ a improvizačne," upozorňuje s tým, že mnohí rodičia sú nútení nechať dieťa na domácom vzdelávaní alebo umiestniť ho do špeciálnej či internátnej školy.
      
Vzhľadom na záväzky SR vyplývajúce z Dohovoru pre osoby so zdravotným postihnutím je podľa Stavrovskej nemysliteľné, aby sa zdravotne postihnuté deti, ktoré aj v školskom prostredí vyžadujú zdravotnú starostlivosť, vzdelávali výlučne v domácom prostredí či v internátnych alebo špeciálnych školách. "Teda v úplnom rozpore s princípom inklúzie, a to len preto, že sa dlhodobo nenašla vôľa túto problematiku vyriešiť aj na legislatívnej úrovni," poznamenala.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]