Autor textu: TASR
10.12.2021

V školách sa bude môcť žiakom poskytovať zdravotná starostlivosť

Legislatíva precizuje aj informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa či žiaka alebo zástupcu zariadenia, ktorý sa bude vyžadovať na poskytnutie starostlivosti.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Bratislava 10. decembra (TASR) - V školách, škôlkach a školských zariadeniach budú môcť žiakom poskytovať zdravotnú starostlivosť zdravotnícki pracovníci. Školy budú mať možnosť vytvoriť na to potrebné podmienky. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Autori návrhu hovoria o riešení problémov z praxe, keď žiakom nemal kto v škole či školskom zariadení poskytnúť potrebnú pomoc spojenú s ich zdravotným stavom.
      
Zákonom sa tak ustanoví možnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v škole a školskom zariadení vybranými zdravotníckymi pracovníkmi, konkrétne lekárom, sestrou, verejným zdravotníkom alebo zdravotníckym záchranárom, ktorí budú v škole alebo v školskom zariadení zamestnaní. Rozsah výkonov, ktoré bude môcť zdravotník v škole vykonávať, bude limitovaný rozsahom praxe výkonu zdravotníckeho povolania, na výkon ktorého spĺňa pracovník podmienky a tiež materiálno-technickým vybavením školy.
      
Legislatíva precizuje aj informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa či žiaka alebo zástupcu zariadenia, ktorý sa bude vyžadovať na poskytnutie starostlivosti. Má sa tak predísť poskytovaniu starostlivosti bez vedomia zákonného zástupcu žiaka či zariadenia. Zdravotník bude tiež povinný viesť zdravotnú dokumentáciu v rozsahu poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Dohľad bude vykonávať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, uložiť bude môcť aj pokuty.
      
​​​​​​​Účinnosť má novela nadobudnúť od 15. januára 2022.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]