Autor textu: Ľuboš Lukáč
13.03.2023

Štartujú školské kolá Talentu ZŠ regiónu Šariš

V aktuálnom ročníku pribudli k súťažiacim žiaci prvého stupňa. Školské kolá podujatia, v ktorom najmladší môžu ukázať svoj talent, začali v pondelok 13. marca.

Foto: Dárius Biedka

Sabinov 13.03.2023 (Skolske.sk)

Prihlásilo sa jedenásť miest a obcí
Do Talentu, ktorý svoju premiéru zažil v roku 2015, sa tentoraz zaregistrovali školy z Bardejova, Fintíc, Giraltoviec, Kapušian, Lipian, Pečovskej Novej Vsi, Prešova, Sabinova, Svidníka, Šarišských Michalian a Širokého. Súťaž prebieha vo dvoch súťažných kategóriách: 1. stupeň ZŠ a 2. stupeň ZŠ. Celkovo sa prihlásilo 1800 detí, z toho 800 z 1. stupňa, kým z 2. stupňa ZŠ viac ako 1000 detí.

Finále premiérovo hostí Sabinov
Školské kolá, prebiehajúce na zaregistrovaných školách, sa začali v pondelok 13. marca 2023. Z každej základnej školy, teda zo školského kola postupujú traja víťazi v každej kategórii. Finále súťaže sa po ukončení školských kôl po prvýkrát uskutoční na Súkromnom gymnáziu DSA v Sabinove, ktorý tak vystrieda tradičný Prešov.

Pilotne sa zapojí región Zamagurie
Talentu regiónu Šariš sa po prvýkrát zúčastní Základná škola Komenského zo Starej Ľubovne. Žiaci zo severu východného Slovenska sa do podujatia zapoja pilotne, s výhľadom na realizáciu podobnej súťaže pre región Zamagurie v ďalších ročníkoch, ktorá bude niesť názov Talent základných škôl regiónu Zamagurie.

pic
Foto: Dárius Biedka

Talent objavuje nadaných
Súťaž pre talentované deti Šariša je jedným z projektov iniciatívy Rozumieme nadaným. Cieľom podujatia, ktoré píše svoj ôsmy ročník, je podporiť rozvoj logického myslenia žiakov základných škôl, ale tiež objavovať matematicky a logicky nadaných žiakov. Organizátormi súťaže pre nadané deti sú Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove a Súkromné gymnázium DSA v rovnakom meste. Do súťaže sa bolo možné prihlásiť do konca februára na stránke www.nadanedieta.sk.

Víťazov neminie zvečnenie v špeciálnej galérii
Po registrácii do súťaže obdržali školy testovací súbor. Po ich vytlačení uskutočňujú testovanie a následne testy vyhodnotia. Do finálového kola postúpia traja najlepší žiaci z každej kategórie školského kola. Traja najúspešnejší finalisti obdržia odmenu a neminie ich zápis do Galérie talentov, uverejnený na stránke organizátora Talentu.

Poznámka: V roku 2021 sa súťaž nekonala pre pandémiu ochorenia Covid 19.

​​​​​​​Text: Dušan Guman

pic
Foto: Dárius Biedka
Čo treba vedieť o koronavíruse

Apríl 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]