Autor textu: Zuzana Mészárosová
28.06.2023

Študenti OA Levice v Electionville

V júni sa dve desiatky žiakov zahrali Hru na demokraciu a miestnu samosprávu.

Foto: Electionville

Obchodná akadémia v Leviciach sa zapojila do projektu EulectionPlay z dielne ADEL Slovakia, ktorého cieľom je zvýšiť vedomosti a záujem študentov stredných škôl o demokratické procesy so zameraním na komunity s nízkou občianskou angažovanosťou.

pic
Foto: Hra Electionville


Prvou etapou tohto projektu je implementácia Electionville - spoločenskej hry do vyučovacieho procesu, ktorá učí študentov občianskej zodpovednosti simuláciou volebných procesov. V júni sa dve desiatky žiakov zahrali Hru na demokraciu a miestnu samosprávu. Na chvíľu sa stali manažérmi mesta a pôsobili ako členovia mestskej rady zastupujúci fiktívne politické strany. K dispozícii dostali obmedzené množstvo zdrojov, na ktorých sa museli dohodnúť, ako ich využijú v rámci jedného volebného obdobia. Aby dosiahli svoje stanovené politické ciele a zároveň chránili verejné záujmy, museli nielen využívať svoje debatné schopnosti so súťažiacimi hráčmi, ale aj prehodnotiť svoje pôvodné priority, a tak sa stať integrálnou súčasťou väčšieho demokratického procesu. Žiaci sa rozdelili do piatich tímov, ktoré reprezentovali fiktívne politické strany vytvorené súťažiacimi. Po hre sa podarilo štyrom  tímom zjednotiť do a spoločne presadzovať záujmy pre dobro mesta a jeho obyvateľov. Hra splnila svoje ciele:

- aktívne cvičenie skupinovej práce, spolupráce, prezentačných, argumentačných a diskusných schopností mládeže. Schopnosť hľadať logické argumenty pod tlakom a viesť civilizovanú diskusiu
-aktívne hľadanie kompromisu a snaha o porozumenie iných názorov ako svojich vlastných a schopnosť ustúpiť
- pochopenie demokratických procesov, podpora pochopenia princípov fungovania politických rozhodnutí a ich komplexnosti.

pic
Foto: Hra Electionville

Hra sa študentom páčila a počas nej bolo vidno, ako sa zhosťujú role zodpovedných  poslancov a predstaviteľov svojho mesta a podporujú priority, ktoré mesto a jeho obyvatelia potrebujú, aby spokojne žili v prosperujúcom meste. Následne hru vyhodnotili a absolvovali prednášku o Európskej únii organizovanú Adele Slovakia a v budúcom školskom roku budú v tomto projekte pokračovať.

pic
Foto: Online stretnutie študentov s ADELE Slovakia
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]