Autor textu: Archív
13.12.2012

Niektorí študenti domov cestujú rýchlejšie a zadarmo

Stopovanie prináša študentom mnoho pozitív. Mladí ľudia sa tohto druhu dopravy neboja. Láka ich stopovanie aj mimo územia Slovenska.

Bratislava 13. decembra (TASR)

Študenti vysokých škôl čoraz viac využívajú pri ceste domov stop. Mladí ľudia cestujú na kratšie aj dlhšie vzdialenosti po celom Slovensku.

Takýto druh dopravy hlavne šetrí študentom financie. Cesta zo západu na východ môže trvať dokonca kratšie ako vlakom.

Hlavnú úlohu zohráva šťastie, počasie a už aj rečové danosti stopára.

Po novom študenti hľadajú svoj odvoz domov na benzínových pumpách, kde sa vytipovaných vodičov pýtajú, či ich nezvezú. Mladí dobrodruhovia dokonca vymysleli systém stopovania z hlavného mesta Slovenska do svojho rodiska a späť. Nechávajú sa odvážať na konkrétne čerpacie stanice. Pumpárom sa to však čoraz viac nepáči.

Pre mladých ľudí je takýto druh cestovania veľké dobrodružstvo, spojené aj s prípadným nebezpečím.

„Jednoznačne je to dobrodružstvo, ale naopak je to aj nebezpečné. Ľudia, ktorí nás vezmú, berú na seba riziko, pretože nevedia akí ľudia si k nim sadajú do auta, takisto aj my berieme riziko na seba lebo nevieme, kým sa nechávame odviesť,“ povedala pre Školský servis TASR mladá stopárka Katka.

Ideálna zostava na stopovanie je chlapec a dievča. Žiaden z aktívnych mladých stopárov neodporúča, aby do cudzieho auta spoločne sadli dve dievčatá.

Niektorí dobrodruhovia už vyskúšali aj stopovanie mimo územia Slovenska. Mentalita cudzích národov je v tomto smere úplne iná. V susedných krajinách sú vodiči ústretovejší. Ani na prvý pohľad zámožnejší ľudia zo západnej Európy mnohokrát nemajú problém odviesť stopára na zadané miesto. Najobľúbenejšie destinácie sú Viedeň, Praha dokonca už aj Londýn.

Matej Korpáš, Univerzita Komenského Bratislava

Na záberoch školáci v Nitre trávia jarné prázdniny korčuľovaním v hokejovej hale na sídlisku Klokočina. V Nitre, dňa 19. februára 2020

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň skautiek, Európsky deň obetí zločinu
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131