Autor textu: Archív
10.12.2013

Jana Žitňanská chce viac peňazí na asistentov učiteľov

Poslankyňa poukazuje na skutočnosť, že viac ako 50 percent detí, ktoré si podali žiadosť na asistenta učiteľa, ho nedostali práve pre nedostatok financií.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Počet žiadostí zo strany riaditeľov a zriaďovateľov škôl o pridelenie finančných prostriedkov na zabezpečenie asistentov učiteľov rastie, rezort školstva však nie je schopný vyhovieť viac ako polovici. Počas dnešnej parlamentnej rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu na to upozornila opozičná poslankyňa Jana Žitňanská (nezaradená) s tým, že

stovkám zdravotne postihnutých detí, ktoré by sa mohli vzdelávať v bežných školách, je táto možnosť odopretá, čím sa vážne zasahuje do ich ľudských práv.

Žitňanská totiž pripomenula, že Slovenská republika sa ratifikáciou Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím zaviazala k inkluzívnemu vzdelávaniu a integrácii.

"Je viac ako smutné, že dnes stále nie je samozrejmosťou, že v prípade, ak odborníci usúdia, že dieťa so zdravotným postihnutím môže byť vzdelávané v bežných školách a zriaďovateľ požiada o peniaze na asistenta, je odpoveď ministerstva školstva zamietavá pre nedostatok financií," povedala.

Poslankyňa poukazuje na skutočnosť, že viac ako 50 percent detí, ktoré si podali žiadosť na asistenta učiteľa, ho nedostali. Na zhruba polovicu vybavených žiadostí potrebuje rezort školstva asi 4,5 milióna eur, zvyšných 4,5 milióna chce Žitňanská získať presunmi medzi rozpočtovými kapitolami.

Na tento účel navrhla štyri alternatívne pozmeňujúce návrhy, ako potrebných 4,5 milióna eur pre rezort školstva získať

s tým, že poslanci vládneho Smeru-SD si môžu vybrať, ktorý sa im vidí ako najvhodnejší. Opozičná poslankyňa navrhuje, aby sa peniaze presunuli buď z plánovaných výstavieb či rekonštrukcií štadiónov, z plánovaných dotácií pre cestovný ruch, z programu na podporu strategických investícií alebo z rezerv na lepší výber daní a dosiahnutie fiškálneho cieľa.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň cestovného ruchu, Deň železničiarov, Svetový deň srdca, Medzinárodný deň nepočujúcich,DEŇ EURA (2008) - Oslavy 100 dní pred zavedením eura v SR
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131