Autor textu: Archív
14.12.2012

Posledné dni chodia učitelia do školy deprimovaní, tvrdia riaditelia

V otvorenom liste pre vládu SR to uviedli riaditelia štátnych gymnázií z celého Slovenska.

Bratislava 14. decembra (TASR)

Posledné dni učitelia nechodia do tried ako presvedčiví, motivujúci, empatickí, tvoriví pedagógovia, ale ako deprimovaní, frustrovaní, smutní a sklamaní zamestnanci, aby si zarobili svoju podpriemernú mzdu.

V otvorenom liste pre vládu SR to uviedli riaditelia štátnych gymnázií z celého Slovenska.

"Posledné dni až mesiace nebezpečne traumatizujú učiteľskú komunitu. Riaditelia štátnych gymnázií veľmi ťažko znášajú situáciu, ktorá aktuálne v školstve je. Posledné dni nás niekto vidí ako alibistov, ktorí nebojujú za svojich zamestnancov, iní zase ako neschopných manažérov, ktorí si nedokážu spraviť v škole poriadok," uviedlo v liste Prezídium Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR.

Kabinetu listom odkazujú, že sú frustrovaní situáciou, keď slovenské školstvo balansuje nad priepasťou, ak už do nej nezačalo padať a krajina nevie vyčleniť finančné zdroje, aby mu dala šancu na záchranu.

"Bolo by nezodpovedné hľadať vinníka. Kto to robí, nejde mu o školstvo, ale o politický kapitál. Ani jedna z doterajších vlád nemala školstvo ako reálnu prioritu. Od roku 1992 nám postupne ´predávali´ zvýšenie platov za zvýšenie miery vyučovacej povinnosti," napísali riaditelia.

Upozorňujú, že keď v roku 2008 vtedajšie ministerstvo školstva spustilo reformu vzdelávania, učiteľom, ktorí ju reálne robili popri svojich bežných učiteľských prácach, sa nedostalo ani jedno euro, s výnimkou prostriedkov EÚ na "Premenu tradičnej školy na modernú". To, že slovenské školstvo ešte nie v kolapse, je zásluhou len a len učiteľov, ktorí za chorých podmienok držia vzdelávanie pri živote, podčiarkli riaditelia gymnázií.

Aj ostatné rokovania školských odborárov a vlády vnímajú pedagógovia podľa riaditeľov ako hru mocných.

"Formálne učitelia štrajkujú za svoje platy pri kolektívnom vyjednávaní, lebo za iné im zákon štrajkovať neumožňuje. Reálne však štrajkujú za záchranu slovenského školstva. Oni nemajú povinnosť vnímať problémy štátneho dlhu. Každý, kto spochybňuje ich protest, dusí školstvo," uviedli v otvorenom liste. Dodali, že ako riaditelia sú rôzne dobrí manažéri, vodcovia, lídri, no bez skutočných učiteľov sú len úradníci.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Podujatie "Kam po skončení základnej školy - študuj dopravu" Bratislava, STM - Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 09.00 h
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131