Autor textu: Archív
18.01.2014

Mladiství a drogy - nástrah je veľa!

Od akejkoľvek drogy dajte ruky preč! Veď je predsa kopec krásnych vecí na svete!

Liptovská Osada 18. januára (SkolskyServis.sk) - Mladiství a drogy sú v dnešnej dobe preberaní veľmi často. Dospelí tvrdia, že počet drogujúcich detí stúpa. Mladí tvrdia, že nie každá droga je zlá. Kde je pravda? Kde vlastne tí mladiství zoženú tie drogy? A aké drogy najviac preferujú? Prečo ich berú? Podľa štatistík je najviac požívaná droga medzi neplnoletými alkohol, tabak a marihuana. Alkohol a tabak sú legálne aj na Slovensku. Marihuana je ilegálna. Zaujímavé, že k týmto drogám sa kľudne dostane 15 - ročný človek.

Robila som rozhovor s ľuďmi, čo požívajú tieto látky. Nebudem písať ich mená, iba prezývky.

Jana (20) je závislá na alkohole už viac ako dva roky

Sama mi rozprávala, ako sa dostávala ku alkoholu, kým ešte nebola plnoletá. V určitých podnikoch jej predali alkohol bez toho, aby si pýtali preukaz totožnosti. To veľmi využívala. Čím viac sa jej blížilo k 18. narodeninám, tým viac odvážnejšia bola chodiť aj do iných podnikov. Keď mal 18, ochutnala marihuanu. Takzvaný Joint. To jej moc nechutilo. Alebo, skôr by ju to vyšlo oveľa drahšie ako fľaša lacného vína, ktorú pila už ako plnoletá každý deň. Aby toho nebolo dosť, na víno volala ľudí, ktorí nemali ani pätnásť rokov. Keďže Jana je aj silná fajčiarka, ponúkla svojich o dosť mladších kamarátov cigaretkou. Po pár mesiacoch sa na ňu tieto deti vykašľali a našli si partiu normálnych ľudí. A Jana? Tá si našla ešte mladších kamarátov, ktorých navádzala na alkohol a cigarety. Krátko pred jej 20. narodeninami sa stretla s partou starých známych, s ktorými kedysi trávila veľa času a zabávali sa aj bez alkoholu. Sami nevedeli opísať tie desivé pohľady, ktoré zrazu videli pred sebou. Sedelo pred nimi skoro dvadsaťročné mladé dievča, ktoré nevedelo, čo so sebou. Triaslo ju, fajčila cigaretu od cigarety a pred sebou mala pár vypitých pol deci vodky. Mala hlúpe reči a jazyk sa jej plietol. Padla zo schodov a keďže mala obuté topánky na opätkoch, nevyzeralo to moc dobre. Ako starí dobrí známi a jej „bývalí“ kamaráti odniesli ju až domov a odomkli jej dvere. Pod nosom si zamrmlala nejaké to matné ďakujem a buchla dverami. A to je len pár vecí, ktoré robieva. Od nového roka sa snaží obmedziť alkohol. Snáď sa jej to podarí. Všetci jej držia palce.

Janko (18) fajčil marihuanu tri roky

Doteraz tvrdí, že prestať a seknúť sa s tým dá kedykoľvek a nikdy nemal abstinenčné príznaky. Keď som sa ho pýtala, čo mu tá marihuana dala, povedal mi len toľko: „Ľudia, ktorí pijú alkohol, si poväčšine zo svojich zážitkov nepamätajú nič, robia kraviny a na druhý deň sa hanbia chodiť von na ulicu. S marihuanou sa mi to nikdy nestalo. Vždy som mal čistú hlavu a nepotreboval som robiť nič zlé. Maximálne sa najesť, spať alebo tráviť čas s kamarátmi, smiať sa a preberať rôzne témy. Čím som starší, tým viac si uvedomujem riziká požívania marihuany. Preto som s tým prestal.“

Máme aj iné drogy. Tie, ktoré nie sú látky, ale zvyky - Gemblerstvo

Ľudia, ktorí trávia všetok svoj čas za automatom v krčme. Ľudia, ktorí sú schopní do toho obetovať aj celé výplaty. Dokonca sa vedia tak zadĺžiť, že im ide o život, ba niekedy si ho už vezmú aj sami. Toto je jedna z najväčších a legálnych drog sveta. Keď do seba pichnete heroín, ublížite sebe. Ale keď pripravíte rodinu o peniaze a ešte ich aj zadlžíte, ublížite oveľa viac ľudom, nielen sebe. A dokonca ľudom, na ktorých vám záleží. Rozprávala som sa s mladým človekom, ktorý je abstinenčný gemblér. Mimochodom abstinenčný preto, lebo gemblerstvo sa nikdy nevylieči. Človek od neho iba abstinuje. Jožo (20) robil od svojich 18. narodenín v jednom podniku, kde boli automaty. Zo začiatku, keď bol niekto pri ňom, ani ho nenapadlo vhodiť tam niečo. Ale keďže boli horúce letné dni a každý sa chodil kúpať a zabávať, nikomu sa nechcelo v zasmradenom podniku sedieť, tak tam Jožo trávil skoro celé dni sám. Snažil sa zabíjať nudu krížovkami, hudbou, ba dokonca knihami. Ale všetko ho omrzelo. Raz si povedal, že skúsi zariskovať a do automatu vhodil peniaze. Vytiahol viac, ako vhodil. Pošťastilo sa. Odvtedy tam hádzal každý deň. A keď prehral, tak vhodil zas a väčšiu sumu peňazí. Veril, že sa mu podarí vytiahnuť. Občas sa mu zadarilo vytiahnuť. Ale ani z polovice nie toľko peňazí, koľko tam vhodil. Začali miznúť peniaze doma, v práci. Rok aj niečo bol závislý na týchto odporných strojoch. Pošpinil si veľa vzťahov. Veľa ľudí s ním prestalo komunikovať. Každému bol dlžný peniaze. Teraz, v dnešných dňoch je už len abstinujúci gemblér, ktorý tvrdí, že prešiel naozaj strašným obdobím života. Samozrejme aj jemu držíme palce, nech sa k tomu už nikdy nevráti.

Ďalšia droga, ktorá je u mladistvých preferovaná, je káva. Kofeín. Mladí sa snažia podobať dospelým. Je to veľmi návyková latka, ktorá mladým ľudom urobí veľké problémy s tlakom. A nie len s tlakom.

Teraz by sme mohli prejsť na tvrdé drogy. Metanfetamín tzv. piko. Tak isto sa mi naskytla príležitosť urobiť rozhovor, tak vám to priblížim v rámci príbehu. Jolana(16) si práve prechádza pikovým peklom. Je už pol roka závislá na tejto droge. Prestáva jesť, nespáva. Svoje jedlo skrýva a sype psovi. Je schopná byť celú noc hore bez mihnutia oka. Je veľmi chudučká. Dostala sa k tomu cez nejakých známych a cestu späť nemôže nájsť. Bez drogy je v horúčkach. Posledný týždeň sa tým už zaoberajú jej zákonní zástupcovia, ktorí mimochodom celého pol roka o ničom ani len netušili. Je to veľmi nebezpečná droga. Netreba si sa s ňou vôbec dávať do kontaktu.

Prekukla som si aj heroín. Veľmi zaujímavý príbeh prežil Ivan (22). Jeho slová ohľadom tejto drogy boli takéto: „ Každý o heroíne hovorí ako o tej najhoršej droge o akej kedy kto počul. Všetci sú zameraní na to zlé, ale nikto sa nepozrie na to, aké tá droga dá opojenie. Mohol som si vybrať. Mohol som mať novú motorku, tzv. herný modul, každý deň skvele raňajky, skvelý obed, večeru. Mohol som si naraziť pekné dievča. Ale vybral som si heroín. Nie čistý, ten najčistejší heroín, aký sa len dal zohnať. Pichol som si a v momente som padol dozadu a len sa prihlúpo smial. Keď si v opojení tej látky, život je tak nehorázne skvelý. Ale keď ti prejde stav, a ty nemáš prachy, na to aby si si znovu zohnal dávku, si jednoducho v keli. Trvalo dlho čo som to do seba dával. Vedel som, že ak neprestanem, tak umriem. Jednoducho som to cítil. Musel som byť silný. Chcel som si tým peklom prejsť sám. Nedalo sa. Nakoniec mi veľmi pomohli rodičia. Keď som bol čistý, mohol som si zas vybrať. Tentokrát to bola motorka, raňajky, obed a večera s mojou najúžasnejšou priateľkou. Vybral som si správne. Človek sa na chybách učí.“

Psychotropné látky

Sú to napríklad holohlávky (lisohlávky) alebo LSD. LSD je veľmi známa droga. Pracovalo sa na nej aj ako na lieku. Ale nebolo to schválené, keďže patri medzi halucogény. LSDčkom sa poväčšine lieča psychicky zrútení ľudia. Niekto ju má len ako opojenie.

Čítala som o tejto droge. Vraj mení pohľad a vnímanie človeka na svet.

Sám jeho vynálezca Albert Hofmann ho popisuje vo svojej knihe „LSD mé problémové díte.“ Je to droga takého typu, ktorá nevytvára fyzickú závislosť, čiže sa kvôli nej nebudete hádzať o stenu ani ležať v posteli s horúčkami. Táto droga vás zoberie na neuveriteľný výlet do krajiny farieb. Patrik(18) hovorí: „Pomohlo mi to pozerať sa na svet mojím tretím okom. Dovtedy som ho mal zavreté. Každý ma tretie oko, málokto o ňom vie.“ Medzi mládežou na Slovensku nie je skoro vôbec preferovaná. Nepoznám ani som nepočula o niekom mladom, kto by ju veľmi vyhľadával. Naopak holohlávky (lisohlávky) sú na Slovensku dosť vyhľadávané. Samej sa mi stalo, keď som bola len tak na prechádzke v horách s kamarátmi, že nás stopli nejakí cudzí turisti a pýtali sa nás na „magic mashrooms“. Krátko na to nás stopla ďalšia skupinka Čechov, ktorí tak isto hľadali magické hubičky. Holohlávky sú známe tým, že pri väčšom množstve má človek halucinácie a veľmi sa smeje. Peťo(19) hovorí: „Keď som si dal hubičky, mal som pocit, že mnou prechádza elektrický prúd. Bolo to vtipné. Plakal som od šťastia.“

Na záver by som dodala len toľko, že to, čo sa tu píše nemusí mať také isté účinky aj na vás. To znamená, že každá droga vplýva na každého človeka inak.

Netreba sa do toho zbytočne vrhať, nikdy neviete, kedy vás ktorá droga môže zabiť. Od akejkoľvek drogy dajte ruky preč! Veď je predsa kopec krásnych vecí na svete!

Barbora Máliková, 9. a trieda, ZŠ s MŠ Liptovská Osada

Na záberoch školáci v Nitre trávia jarné prázdniny korčuľovaním v hokejovej hale na sídlisku Klokočina. V Nitre, dňa 19. februára 2020

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131