Autor textu: Archív
20.01.2014

Drogy - ako sa stať otrokom

Drogy sú naozaj nebezpečné a návykové. Môžu vážne poškodiť vaše zdravie a tým nepriamo aj zdravie ľudí okolo vás.

Považská Bystrica 20. januára (SkolskyServis.sk)

Drogy sú v dnešnej dobe veľmi často spomínaná a preberaná téma. V mojom príspevku sa pod slovom drogy rozumejú tvrdé drogy (heroín, kokaín, atď...).Veľa mladých ľudí podlieha týmto zákerným látkam. Stávajú sa doslova ich otrokmi.

Bez svojej drogy je narkoman schopný spraviť čokoľvek, aby ju dostal. Títo ľudia preto môžu byť aj extrémne nebezpeční. Čo ich k tomu vedie?

Dôvody k začiatku užívania drog môžu byť rôzne. Ťažký život, finančné či spoločenské problémy môžu človeka viesť k uchýleniu sa do odlišnej, zdanlivo lepšej reality. Po prvom užití si povedia: "a veď je to fajne, prestanem kedy chcem." Tak to pokračuje ďalej, až prídu na to, že droga je ich pánom a po slobodnej vôli ostala len spomienka a ďakovný list na stole.

Ďalší dôvod môžu predstavovať kamaráti, ktorí už užívajú drogy.

Veľa ľudí sa nechá zlákať od svojich kamarátov, ktorí ich (ako inak) ubezpečujú, že sa im nič nestane, že je to super. Takto sa často nešťastne skoro končia mladé životy. Ak aj prestanete užívať, okolie vás už vníma ako "feťáka" a tak s vami aj zaobchádzajú. Preto je najlepšie sa drogám úplne vyhnúť.

Do ťažkej situácie sa dostal aj môj kamarát Boris.

Často chodievali s kamarátmi na akcie, chaty, diskotéky. Niečo sa vypilo, niečo sa zjedlo, niečo sa vyfajčilo. Potom prišiel nápad vyskúšať marihuanu. Väčšina bola za, a tak od neslávne známeho dílera prezývaného Dingo kúpili dva gramy tejto látky. Zdalo sa im to fajn, tak si väčšinou na akciu so sebou priniesli "zelené", aby sa lepšie bavili.

Boris bol jedným z nich.

Raz však dostal za úlohu vybaviť od Dinga materiál. Dingo mu hneď po príchode začal ponúkať špecialitku zvanú piko (pervitín). Vraj je to super, vraj to vôbec neškodí a je to celkom lacné. Prečo nie, povedal si Boris, všetko treba vyskúšať. Odvtedy to šlo s ním dole vodou. Z pika neskôr prešiel na heroín a stal sa z neho narkoman. Začal kradnúť a predávať veci, chodil špinavý, otrhaný a prestal sa stýkať s ľuďmi. Jeho jediné šťastie bolo, že ho jeho rodina neodvrhla a prihlásili ho na liečenie. Podľa jeho slov to bol najhorší zážitok v jeho živote, no stál za to. Dnes už je 4 a pol roka "čistý" a ľudia ho takého aj berú. Často sa stáva obeťou kamarátskych žartov a posmeškov a berie to s nadhľadom, s vedomím, že je to vlastne pravda.

Drogy sú naozaj nebezpečné a návykové.

Môžu vážne poškodiť vaše zdravie a tým nepriamo aj zdravie ľudí okolo vás. Ak však chcete byť niekoho otrok, je to veľmi jednoduché.

Keby ste sa náhodou stali narkomanom, spomeňte si na Borisa. Akokoľvek ste v tom namočený, vždy je cesta späť.

Stačí mať pevnú vôľu a veriť svojej rodine a blízkym, ktorí vás podporia. Toľko k drogám a ich negatívnom vplyve na ľudský život a úroveň spoločnosti.

Alexandra Šmigurová, Obchodná akadémia Považská Bystrica

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň otvárania studničiek, Svetový deň bez tabaku (WHO)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131