Autor textu: Archív
05.02.2014

Výučba pomocou tabletov sa rozbehla naplno

Na projekte participuje takmer stovka pedagógov, ktorých cieľom je, aby overili možnosti, zistili výhody aj úskalia pri práci s technológiami, ktoré v 21. storočí umožňuje digitálna technológia.

Bratislava 5, februára (SkolskyServis.sk)

Inovatívny spôsob výučby pomocou tabletov a dotykových displejov, ktorý sa realizuje v rámci pilotného projektu Škola na dotyk sa už naplno rozbehol na všetkých 10 zúčastnených školách. Ide doposiaľ o najväčší projekt svojho druhu na Slovensku.

Školy získali nielen technické vybavenie v podobe cca 300 tabletov, 10 notebookov a 10 veľkoplošných dotykových displejov (tabúľ) a softvér na správu tabletov v triede od spoločnosti Sam¬sung Elec¬tro¬nics Czech and Slo¬vak, ale aj softvérovú a didaktickú podporu od organizátora projektu, neziskovej organizácie EDULAB.

„Cieľom projektu je, aby sa v zúčastnených školách vytvorilo dlhodobo fungujúce prostredie pre využívanie digitálnych technológií vo výučbe,“ hovorí Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u. Ako tvrdí, je najvyšší čas, pretože podľa prognóz Európskej komisie, do roku 2020 viac ako 90% pracovných pozícií v EÚ bude vyžadovať počítačové zručnosti. Ignorovať tento fakt by podľa neho znamenalo ignorovať vývoj.

Na projekte participuje takmer stovka pedagógov, ktorých cieľom je, aby overili možnosti, nazbierali skúsenosti, zistili výhody aj úskalia pri práci s technológiami, ktoré v 21. storočí umožňuje digitálna technológia. Do projektu sú zapojení najmä žiaci na druhom stupni, ktorí sa prostredníctvom tabletov budú vzdelávať v množstve humanitárnych, ale aj prírodovedných predmetov.

Na všetkých zúčastnených školách spolu získa kontakt s tabletmi takmer 1 000 žiakov.

„Už prvé skúsenosti ukazujú, že atmosféra na vyučovacej hodine s využitím tabletu je nabitá energiou,“ hovorí Monika Ružeková, pedagogička na gymnáziu na ul. L. Sáru v Bratislave, ktorá je jedinou bratislavskou školou, ktorá sa projektu zúčastňuje. Zvyšných 9 škôl, ktoré boli do projektu vybraté na základe kvality nimi predložených projektov sa nachádzajú v Šamoríne, Nitre, Bošanoch, Púchove, Banskej Bystrici, Detve, Trstenej, Poprade a Sabinove.

Každý učiteľský tím bude vytvárať video blogy a didaktické materiály, ktoré budú zdieľať na internete a tak poslúžia ako inšpirácia pre ostatných pedagógov.

Žiaci zas pripravia projekty, ktoré s tabletmi vytvoria a ich prezentáciu zaznamenajú. Všetky materiály budú dostupné širokej verejnosti od februára 2014 na stránke projektu

.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131