Autor textu: Archív
06.02.2014

Kockaté hlavy sa v súčasnosti už nevnímajú negatívne

Žiaci základných škôl a  gymnázií budú mať možnosť nazrieť do profesionálneho IT sveta prostredníctvom logických a kreatívnych úloh.

Bratislava 6. februára (TASR) – Pre talentované deti v oblasti informačných technológií(IT)spúšťajú v týchto dňoch pilotný ročník súťaže Kockaté hlavy. Žiaci základných škôl a gymnázií budú mať možnosť nazrieť do profesionálneho IT sveta prostredníctvom logických a kreatívnych úloh.

Zámerom je budovať u mladých ľudí povedomie, že byť „kockáčom“ sa už v dnešnej dobe neberie negatívne.

„Hlavným cieľom je umožniť deťom rozvíjať svoj talent v rámci informačných technológií, podporiť ich logické myslenie, či motivovať ich k samovzdelávaniu. V tejto oblasti vidíme budúcnosť uplatnenia na Slovensku,“ priblížila tvorkyňa projektu Silvia Havrillová. Súťaž Kockaté hlavy je inšpirovaná podobným projektom, ktorý už funguje v Indii a je zameraný na deti zo sociálne slabších rodín. „My sme sa rozhodli, že nebudeme diskriminovať deti podľa toho, z akého prostredia pochádzajú, aby sme nevylúčili množstvo talentovaných žiakov na Slovensku,“ zdôraznila Havrillová.

Na stránke

je deťom prístupný skúšobný test. Podľa Havrillovej sa ich v prvý týždeň spustenia zaregistrovalo 239 a skúšobný test si urobilo 1111 detí. Pilotný ročník je určený pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a a tiež pre študentov tercie a kvarty gymnázií v Banskobystrickom kraji. „Projekt sme orientovali na deti do veku, keď sa dieťa rozhoduje, čím chce byť v budúcnosti a kam chce svoj život a štúdium smerovať. Myslíme si, že vzbudzovať záujem o IT u vysokoškolákov je už neskoro,“ zdôvodnila vekové zameranie cieľovej skupiny Havrillová.

Súťažný projekt Kockaté hlavy bude mať niekoľko fáz.

Prvé kolo sa začne 24. februára vo forme online testovania zameraného na tvorivé a logické myslenie. Úspešní súťažiaci postúpia do druhého kola, kde budú musieť riešiť zadaný projekt zameraný na ich kreativitu. Desiati najlepší získajú okrem vecných cien aj možnosť pracovať v medzinárodnej IT firme. Reálne sa zúčastnia na pracovných poradách, budú riešiť rôzne zadania a úlohy ako skutočný pracovník v IT firme. Na záver projektu vyhlásia najtalentovanejšie dieťa v IT oblasti, ktorému organizátori udelia celoročné štipendium.

Ambasádorom projektu sa stal slovenský raper Michal „Ego“ Straka, ktorý zároveň prišiel povzbudiť žiakov aj počas skúšobného testovania na Gymnáziu C. S. Lewisa. „Projekt som sa rozhodol podporiť, pretože sa mi páči myšlienka prepojenia vzdelania a detí. Vzdelanie, to je dnes hlavná istota. Popritom sa deti môžu venovať aj svojim koníčkom, niečomu, čo ich baví a rozvíjať to, no až po skončení školy sa vedia rozhodnúť, čo budú robiť a kde pracovať,“ povedal Ego.

Projekt by nemal byť len jednorazovou záležitosťou. Organizátori súťaže ho plánujú od septembra pokryť celoslovensky.

„Pevne veríme, že úspech pilotného projektu bude dôkazom, že deťom na vzdelaní záleží a má zmysel podporovať ich v tom,“ uzavrela Havrillová.

Máj 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Festík - 2. ročník detského festivalu 25. - 26. mája Bratislava, Petržalka, dostihová dráha
· slovenské finále unikátneho svetového projektu Greenpower, ktorý inovatívnym spôsobom podporuje aj na Slovensku záujem žiakov a študentov o vedu a techniku. Trnava
· Medzinárodný deň nezvestných detí
· Svetový deň uterákov
· Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov
· Deň Afriky
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131