Autor textu: Archív
06.02.2014

Štipendiá budu výrazne vyššie ako v minulosti

O podrobnostiach krokov, ktoré chystá, informoval dnes Dušan Čaplovič na rokovaní prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v Bratislave.

Bratislava 6. februára (TASR) –

Centrá odbornej prípravy v jednotlivých regiónoch, daňové úľavy pre zamestnávateľov, ktorí sa chcú podieľať na odbornom vzdelávaní, ale aj motivačné štipendiá pre študentov vybraných prírodovedných a technických odborov na univerzitách.

Takéto opatrenia na zlepšenie situácie v odbornom školstve ponúka zamestnávateľom minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

O podrobnostiach krokov, ktoré chystá, informoval dnes na rokovaní prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v Bratislave. Zamestnávatelia mu opätovne vyjadrili nespokojnosť so súčasným nastavením odborného školstva. "Je nutné, aby sme dostávali absolventov znalých problematiky podnikov, ktoré sa budú podieľať a už aj dnes sa podieľajú na ich príprave," uviedol na margo zmien ohľadom tzv. duálneho vzdelávania viceprezident asociácie Ján Žačko.

Čaplovič priblížil, že mieni motivovať nielen študentov, ale aj zamestnávateľov k investíciám do tejto oblasti.

Tí, ktorí sa zapoja do duálneho vzdelávania, by podľa neho mohli mať možnosť v budúcnosti odpočítať si v rámci koncoročného daňového priznania položky, ktoré sa týkajú konkrétnych vzdelávacích aktivít. To by mal zadefinovať pripravovaný zákon o odbornom vzdelávaní.

Presmerovať záujem mladých ľudí k najpotrebnejším odborom pre zamestnávateľov by mali pomôcť motivačné štipendiá. "Bude to výrazne vyššie štipendium, ako to bolo v minulosti," uviedol Čaplovič. Dodal, že čoskoro by mal mať na stole už konkrétny návrh podmienok.

Tu bude player

S rektormi najlepších slovenských univerzít vytypoval odbory zaujímavé nie len pre študentov, ale aj zamestnávateľov.

"Pôjde to nie na sociálnu prácu, nie na politológiu, nie na archeológiu, nie na históriu, ale na tie odbory, ktoré Slovensko potrebuje, a to sú predovšetkým odbory technického a prírodovedného zamerania," vysvetlil s tým, že inde budú motivačné štipendiá nižšie alebo aj žiadne.

Takto by sa podľa ministra mohla znížiť v súčasnosti značná potreba rekvalifikácie. Z európskych prostriedkov by sa podľa neho mali podporovať také formy rekvalifikácie, kde bude dominovať praktická časť. "Je nevyhnutné, aby sme s pánom ministrom smerovali do budúcnosti k tomu, aby rekvalifikácia nebola nutná v takom rozsahu, ako je dnes, a to tým, že absolventi budú schopní nastupovať k zamestnávateľom bez rekvalifikácie alebo len s jej minimálnou potrebou," reagoval na to Žačko.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň utečencov
· Vernisáž Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy Výstava potrvá do 28. júla. Bratislava, Bibiana, Galéria Dušana Rolla, Panská 41, 16.00
· Podpísanie Memoranda o spolupráci s Univerzitou Mateja Bela predstavenie novej služby tlmočenia do posunkovej reči pre nepočujúcich. Memoranum podpíše rektor univerzity Vladimír Hiadlovský, predseda BBSK Ján Lunter a riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK Ga
· Záverečné praktické skúšky žiakov duálneho vzdelávaniaTextZvuk Jasná, Demänovská dolina, reštaurácia Von Roll Luková, 11.00 h
· TK Bibiany - Medzinárodného domu umenia pre deti Téma: Otvorenie výstavy Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy. Vernisáž bude o 16.00 h v Galérii Dušana Rolla. Výstava potrvá do 28. júla. Bratislava, Bibiana, zasadačka, Panská 41, 10.00 h
· Plavecká súťaž žiakov základných škôl Bratislava, kúpalisko Rosnička, Dúbravka, 09.30
· Veľké finále Olománie Slávnostné vyhodnotenie 7. ročníka Olománie. Bratislava, Primaciálne námestie, 09.30 h
· Medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest 2019 Bratislava, SSUŠ animovanej tvorby, športová hala
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131