Autor textu: Archív
17.02.2014

Je káva droga?

Z biologického hľadiska je kofeín jed slúžiaci na ochranu rastlín pred škodcami.

Bratislava 17. februára (SkolskyServis.sk) - V skratke povedané, droga je návyková látka, ktorá môže zmeniť vnímanie a správanie človeka.

Väčšina ľudí berie kávu ako bežný nápoj k raňajkám na začiatku dňa, ale je vedecky dokázané, že kofeín v káve, alebo dokonca aj niektorých čajoch, môže ovplyvniť ľudské telo.

Dokonca podľa Wikipédie patrí kofeín do sekcie ľahkých drog.

Z biologického hľadiska je kofeín jed slúžiaci na ochranu rastlín pred škodcami. Ten však zostáva aj vo výrobkoch z daných rastlín. Na ľudské telo nepôsobí tak intenzívne ako napríklad alkohol, ale efekty sú nezanedbateľné. Primárny dôvod konzumácie kávy je, samozrejme, to, že doslova prebudí polozaspatého človeka.

Chemické zloženie kávy totižto stimuluje nervovú sústavu a pozastavuje činnosť časti mozgu, ktorá nám „hovorí, že sme unavení“ a tým predchádza pocitu unavenosti.

Štúdie ukázali, že priemerný Američan vypije 3 poháre kávy denne. Vzhľadom na nie najzdravšiu životosprávu tohto národa je práve káva najpopulárnejší antioxidant, s tým že prekonáva klasickú zeleninu a ovocie.

Už som teda spomenul dva účinky kávy, ale oba sa zdajú byť pozitívne. Kde je teda ten negatívny. Však káva obsahuje „jed“. V posledných testoch bolo dokonca dokázané, že konzumácia menej ako piatich pohárov kávy za deň nepredstavuje ohrozenie zdravia pre normálneho človeka bez napríklad cievnych alebo srdcových chorôb.

Tiež sa preukázalo, že priama konzumácia kávy nemôže spôsobiť smrť alebo skrátenie života.

Veľa čohokoľvek však škodí, takže môj názor je, že ak niekto pije kávu, mal by si povedať, že si chce dať kávu, ale nie, že ju potrebuje. Samozrejme, netreba zabudnúť piť ešte viac vody ako obvykle, lebo káva má dehydrujúce vlastnosti a telo sa odvodňuje oveľa rýchlejšie ako za normálnych okolností.

Martin Karel, Gymnázium Bilíkova 24, Bratislava, Sx.C

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Puškinov deň Ruska
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131