Autor textu: Archív
26.02.2014

Ako beží život s pervitínom

Každý z nás ma od začiatku svojho života možnosť voľby.

Snina 26. februára (SkolskyServis.sk)

Život s pervitínom beží naozaj rýchlo. Človek si ani neuvedomuje, ako sa jeho osobnosť rozpadá, pocity sa strácajú.

Jediné, čo ešte dokáže cítiť, sú len depresie a beznádej s prichádzajúcimi absťákmi, ktoré sa hneď stratia po ďalšej dávke. Prirovnala by som to k domčeku z karát. Nikdy nevieš, ktorá karta bude tá osudná, aby sa domček zrútil.

Všetko spočiatku začína nevinne a pri drogách to je obzvlášť pravdivé. V mojom živote som sa stretla s mnohými ľuďmi, ktorí len chceli skúsiť niečo nové. ,,Ale veď je piatok a nechce sa mi piť. Už ma to nebaví a kamarát mi volal, že niečo má“. Takto sa to začína, ale tie pocity, keď si človek dá a cíti sa, ako keby bol nad vecou, myslí si o sebe, aký je inteligentný a dokonalý, sú veľmi návykové. Z piatkov sú víkendy, z víkendov dni a zrazu zistí, že padol do kruhu falošných ľudí, ktorí len hľadajú možnosti ako niekomu ukradnúť peniaze, nehľadiac na kamarátov a ani na rodinu. Zrazu dotyčný človek zistí, že je rovnaký ako oni. Doma prežíva každodenné hádky. Miznú veci, z účtov peniaze, prstene, jednoducho všetko, čo má hodnotu.

Dlhy sa kopia, ale v hlave je len pervitín a to, ako ho zohnať. Jednoduchá náhrada za normálny život.

Načo riešiť každodenné problémy bežných ľudí, keď sa dajú vymeniť za jeden jediný. Ale ten problém je väčší, ako sa zdá.

Človek, hmm...

Narkoman bez hanby, o ktorom má každý len negatívnu mienku, nehľadí na svoje zdravie, budúcnosť ráta na dni. Ako mi raz kamarát povedal, keď som sa ho spýtala, čo chce robiť s tým všetkým, čo spravil. Myslela som nezaplatené paušály, pôžičky, ... rodina ho brala už ako trosku a vyzeral ako smrť, tak mi odpovedal: „ Prinajhoršom sa zabijem! “ Myslela som si, že to bol vtip, ale mama ho pristihla, ako chcel vyskočiť zo siedmeho poschodia z bytu, v ktorom býval. Prehovorila ho, teda skôr jej slzy, za ktoré môže len on. Uvedomil si, že už to nedokáže znášať.

V tej dobe sa liečil tri mesiace na Prednej Hore a držala som mu palce ja, ako aj celá jeho rodina a tých pár skutočných kamarátov, ktorí mu ešte ostali.

Aj keď je mi veľmi ľúto, že sa z neho stalo to, čo sa stalo. Telo bez duše, vyhorená svieca. No to, že sa v ňom pohlo svedomie, nesplatí všetky tie dlhy, nerozvážnosť, dôkaz toho, čo dokáže závislosť spraviť s ľuďmi. Po liečení mu abstinencia vydržala niečo okolo jedného týždňa. Sklamal ma, sklamal seba. V jeho očiach som videla, že s tým chce prestať, no v jeho hlave nebolo nič iné, len pervitín. Všetci podobní jemu by povedali na svoju osobu veľa obhajobných slov, ale sebaklamom nezakryjú to, že zničili zmysel celého svojho života. Trebárs mať ženu, deti a robiť ich šťastnými. Neskôr človek vyčerpá všetky možnosti a ostane mu len priživovať sa na závislosti druhých. Tak sa to stalo aj v tomto prípade, na ktorý som sa s ľútosťou prizerala, aj keď som sa snažila pomôcť, ale nedalo sa. Každý z takýchto ľudí ma v tvári vpísané „nechcem žiť taký život“ , ale ťažko sa vyslobodiť z pevného objatia drog a spôsobu života s nimi.

Z užívateľa sa stal díler a po tom všetkom bol odsúdený na 3 a pol roka odňatia slobody. Keď to tu teraz píšem, slzy sa mi tlačia do očí, lebo všetky chvíle, ktoré sme spolu prežili, už nevrátim. Smutné, ale vybral si sám.

Každý z nás ma od začiatku svojho života možnosť voľby. Chcela by som vás poprosiť, mladší aj starší, nech nie sú vašou voľbou drogy. Nevymeňte pravú, úprimnú radosť za chvíľkovú, umelú, ktorá si napokon vyberie svoju vysokú daň. Kde začnú účinkovať drogy, tam život odchádza do zákulisia. V hlavnej úlohe: smútok, slzy , drogy a samota...

Barbora Drabová, 2.ročník, SPŠ v Snine

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň životného prostredia (UNEP)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131