Autor textu: Archív
28.02.2014

Drogy sú silnejšie ako človek

Toto je reálny život, kde popri šťastí a láske bývajú aj drogy, ktoré nám to všetko dobré berú.

Košice 28. februára (SkolskyServis.sk) - Môj príbeh nie je vymyslený, ani odkopírovaný z filmov alebo kníh. Opisujem realitu tak, ako ju poznám a stretávam sa s ňou každý deň, aj keď je smutná.

Som Róm a budem písať o Rómoch, ktorí drogujú, používajú omamné látky, najčastejšie marihuanu, alebo tí chudobnejší - acetón a podobné riedidlá.

Hlavne fetovanie je veľmi rozšírené. Ja osobne takých ľudí poznám, ale vyhýbam sa im, lebo mám z nich strach.

V našej obci žije veľmi veľa sociálne slabších rodín, ktoré nemajú čo jesť, nemajú si čo obliecť, deti sú zanedbané a používajú veľa vulgárnych slov. Poznám aj taký prípad, že dvaja mladí Rómovia, pravidelne drogovali a pod vplyvom drog skoro znásilnili jednu 16 ročnú dievčinu.

Bál som sa stále aj o môjho brata, keď ešte chodil do škôlky, aby mu niekto neublížil.

Nemôžem pochopiť, ako môžu drogovať, čo ich k tomu vedie, aby drogovali, keď nemajú nič. Ale asi je to práve preto.

Nezamestnanosť, chudoba, alebo len frajerina? Akokoľvek, ak raz človek do toho spadne, ťažko sa vyhrabe späť. Závislí by sa mali podľa môjho názoru zamyslieť nad sebou, čo najskôr sa dať liečiť a začať sa starať o svoje deti a rodinu. Ale ťažko sa prestáva ľuďom, ktorí drogujú napríklad 10-15 rokov. Im podľa mňa už nepomôže ani liečenie. A ako sa správa človek závislý na drogách? Keď nemá drogu, má také nervy, že sa až trasie, nevie čo so sebou a v takýchto prípadoch môže dôjsť až k najhoršiemu, bitke až zabitiu.

Rozpoviem vám skutočný príbeh Róma, ktorý bol ťažko závislý a veľmi ublížil celej svojej rodine. Tento človek mal 36 rokov, ženu a 12 detí.

Rodina bola veľmi chudobná, bývali v akejsi šope. Nemali čo jesť, stále chodili špinaví a otrhaní. Raz sa stalo, že si tento človek nevedel nič zohnať. Ani len marihuanu alebo nejaké riedidlo na fetovanie. Roztriasol sa, strašne zúril, nadával a jeho malý trojročný synček Alex veľmi plakal. Určite od hladu. Jeho otec ten plač nezniesol a syna veľmi zbil. Ešteže pomohli susedia a chlapca zachránili, aj keď nie bez následkov. Tento človek si neskôr uvedomil, čo vlastne spravil, ale už bolo dosť neskoro. Jeho manželka sa psychicky zrútila a podala návrh na rozvod. Keď sa to jej manžel dozvedel, začal ju prosiť, aby mu odpustila, že už s tým prestane a začne sa o nich starať.

Žena sa zľutovala, dala mu rok na to, aby sa zmenil. A on sa naozaj zmenil. Pomohlo možno aj to, že istý čas sedel vo väzení za ublíženie synovi.

Po návrate sa za pomoci sociálneho pracovníka pomaly život rodiny začal meniť. Je to skôr zázrak ako realita, aspoň ja si to myslím.

Drogy sú silnejšie ako človek. Preto by sa mal každý zamyslieť, ak má chuť to vyskúšať, k čomu to bude dobré.

Všetci ľudia okolo takého človeka trpia. Keď chceme prestať fetovať, treba mať v prvom rade pevnú vôľu. Toto je reálny život, kde popri šťastí a láske bývajú aj drogy, ktoré nám to všetko dobré berú.

Slavomír Vidlička, I.A, Súkromná pedagogická a sociálna akadémia, Košice

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131